Изискана френска програма ще звучи на 3 юни в зала „България“. В изпълнение на Софийската филхармония, виртуозният цигулар Светлин Русев и маестро Саша Мякиля публиката ще чуе „Хаванеза“, „Интродукция и Рондо капричиозо“ и „Каприз във формата на валс“ от Камий Сен-Санс и Първата симфония на Жорж Бизе. 

Френският гений Камий Сен-Санс е сред най обичаните музиканти и композитори на своето време. На 10 години той прави свояконцертен дебют като пианист с програма, която включва творби на Моцарт и Бетовен.

Тринайсетгодишенпостъпва в Парижката консерватория, където учи пиано иорган при известните френски композитори и педагози Франсоа Беноа и Фроментал Халеви, а по-късно и при прочутия Шарл Гуно. Той е сред най-уважаваните композитори и обществени фигури на своето време. Трите цигулкови творби, които публиката в София ще чуе, са сред най-популярните му творби заедно с Виолончеловият концерт, Четвъртият концерт запиано, Третият за цигулка, Третата симфония с орган, операта „Самсон и Далила“,„Карнавал на животните“. 

Като Сен-Санс и Жорж Бизе е сред най-почитаните композитори от  XIX век, популярен повече с оперните си творби. С рядък музикален талант, той  постъпва в Парижката консерватория на девет години, където учи пиано и композиция.Оттогава датират и първите му зрели творби, сред които е Симфония в до мажор, която пише, когато е 17-годишен. Симфонията е създадена е за около един месец като задача по композиция при преподавателя му ШарлГуно.

Виртуозният ни цигулар Светлин Русев и финландският диригент Саша Мякиля често си партнират на сцената. Техният съвместен концерт със Софийската филхармония през 2019 г., разпродаден месеци преди събитието, предизвика възторжени отзиви сред публиката. 

Светлин Русев е носител на множество международни награди, най-престижните, сред които са от конкурсите в Индианаполис, Мелбърн и Маргарита Лонг-Жак Тибо. Отличен е с голямата награда, специалната награда на публиката и специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Й. С. Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония.

Френският музикален критик Ролан Дюкло пише за него: "Светлин Русев има точността на демон, лекотaта на елфически стрелец и увереността на архангел вестоносец. Способен е да ви предскаже края на света, докато го аплодирате".

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин