Днес, 30 януари, започва четвъртата филмова панорама в памет на жертвите на Холокоста. Събитието ще се проведе в Полския културен институт в София.

В рамките на четири поредни вечери ще бъдат прожектирани безплатно 4 филма – два игрални и два документални.

Всички те ще се излъчват с български субтитри, а входът е свободен, съобщи за БНР Светла Каранешева от програмния отдел на полския институт в столицата:

“Всяка година се стремим да подберем различни филми, които разказват за изтреблението на евреите по време на Втората световна война, но също и на хора от различни националности. Една от целите, които си поставя панорамата, освен поклон пред паметта на загиналите по време на Холокоста, е поклон и към поляците, които са жертвали не само себе си, но и живота на своите семейства, за да спасят своите еврейски познати, съседи и непознати от сигурна смърт“.

27 януари – Международен ден в памет на жертвите на холокоста е обявен от Общото събрание на ООН за ден, в който се почита паметта  на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. Основните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на холокоста се провеждат на територията на мемориала Аушвиц-Биркенау. 

ПРОГРАМАТА

30.01.2023, понеделник, 18:30 ч.   

ФОТОЛЮБИТЕЛ” – реж. Дариуш Яблонски (документален филм, 57 мин.)

През 1987 г. в един от виенските антикварни магазини са открити няколкостотин цветни  диазпозитиви от времето на Втората световна война. Оказва се, че на тях са запазени сцени от живота в гетото на Лицманщад (германското име на град Лодз). Техен автор – това са първите такива в историята на фотографията – е Валтер Геневайн, австрийски гражданин, любител на фотографията и счетоводител. Той документира работата на евреите в гетото, превърнато в голямо производствено предприятие. Във филма се цитират германски документи и кореспонденция от периода на окупацията, които разказват за кулисите на гетото, за съдбата на самия Валтер Геневайн и ръководителите на еврейския анклав.  

---

31.01.2023, вторник, 18:30 ч.   

„КАБАРЕ НА СМЪРТТА“ – реж. Анджей Целински (документален филм, 95’)

Разказ за артисти с еврейски произход, борещи се по време на войната за оцеляване чрез единственото достъпно за тях оръжие: музикално, театрално и филмово творчество. За да се защитят от хитлеристкия репресивен апарат те използват шега, кабаретни представления, скечове, спектакли, песни и концерти, които организират в концлагерите и гетата. Борят се за живота си, но най-вече, както те самите подчертават, за душите и достойнството си. 

---

01.02.2023, сряда, 18:30 ч.   

„ЛЕЛЯТА НА ХИТЛЕР“ – реж. Михал Рогалски (80 мин., игрален филм)

Участват: Якуб Гушковски, Юлиуш Кшищоф Варунек, Марта Шчислович, Малгожата Пижак, Михал Петруш.

40-те години на ХХ век. Леон и синовете му работят на Висла, като събират пясък. Един ден мъжете вадят от реката жена и малката й дъщеря – двете са еврейки, избягали от Варшава, където вече няма къде да се укриват. Леон започва дълга борба за тяхното оцеляване. Дава убежище на жените в дома си, рискувайки живота на собственото семейство.

---

02.02.2023, четвъртък, 18:30 ч.   

„БРАТЯ“ – реж. Лукаш Осталски (79 мин., с български субтитри)

Участват: Ян Хринкевич, Йовита Будник, Йенджей Хицнар, Миколай Матчак, Войчех Жентек.

Малко селце в Мазовше, 1943 година. Двама юноши – братята Янек и Сташек – намират в една от стопанските постройки укриващи се евреи.   Те са техни връстници – Абрам и Хаим, синове на уважаван аптекар, живял преди войната в съседното градче. Само те двамата са оцелели от погрома, който германците са устроили на евреите в близката гора. Въпреки смъртната опасност Янек и Сташек решават да скрият момчетата, но не съобщават на никого за решението си.

 

„Двете най-чести причини за нещастието на хората са: от една страна, незнанието колко малко им е необходимо, за да бъдат щастливи, а от друга, мнимите потребности и безграничните желания.“

Хелвеций, френски литератор и философ, роден на 26 януари преди 310 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...