Институтът за изследване на изкуствата при БАН и Държавна агенция „Архиви“ организират на 27 март от 16,30 в изложбена зала „Архиви“ (София, ул. „Московска“ 5) изложба, посветена на 120 години от рождението на Златан Дудов (1903-1963) – български режисьор, драматург и сценарист, живял и творил в Германия, Франция и Швейцария.

Роден в Цариброд през 1903 г., завършил Трета мъжка гимназия в София, той заминава за Берлин преди да навърши 20 години. Работи в театъра с Бертолт Брехт и създава през 1931 г. филма „Куле Вампе или На кого принадлежи светът“, забранен през 1933 г. след идването на Хитлер на власт.

Златан Дудов напуска Германия и прекарва времето до края на Втората световна война в емиграция във Франция и Швейцария, където режисира в театъра и киното, пише пиеси и филмови сценарии. През 1946 г. е един от основателите на филмовата студия на ГДР ДЕФА, където поставя 7 игрални филма. Загива при автомобилна катастрофа на 12 юли 1963 г. по време на снимките на последния от тях „Кристине“.

Изложбата е реализирана от учени от сектор „Екранни изкуства“ на Института за изследване на изкуствата на БАН и специалисти от Държавна агенция „Архиви“ с финансовата подкрепа на Столична програма Култура – направление „София – творчески град на киното“ (под егидата на ЮНЕСКО) и в партньорство с международния "София филм фест".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Няма фиксиран или постоянен авторитет, а непрекъснат обмен на взаимна, временна, и преди всичко доброволна власт и подчинение“.

Михаил Бакунин, руски мислител и революционер, роден на 30 май преди 209 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"