ХРАБРА МАРИНОВА

Открит е международният конкурс „Дунава, толкова син – един евъргрийн в нова светлина“. Виена търси нова съвременна филмова интерпретация на валса на Йохан Щраус "На хубавия син Дунав", една от най-известните музикални композиции в света, оставила трайна следа и в историята на киното. Валсът многократно е участвал в създаването на емблематични филми - от "Гранд хотел" с Грета Гарбо до "2001: Космическа одисея" на Стенли Кубрик.  

През 2025 година, обявена за "Година на Щраус във Виена", визуалното представяне на шедьовъра ще получи съвременна и достойна интерпретация. Виенският фестивал за късометражно кино VIENNA SHORTS и новосъздадената компания "2025 - година на Йохан Щраус" търсят съвременни кинематографични интерпретации, освободени от клишета, за да покажат популярното музикално произведение в нова светлина. В конкурса могат да участват музикални видеоклипове, анимации или друг вид артистични експерименти. Участниците в конкурса имат пълната свобода как визуално да интерпретират известния валс. 

Най-добрите творби ще бъдат официално представени на гала събитие на 28 май 2025 г. и ще бъдат наградени с общо 12 000 евро. Наградените произведения ще бъдат показани и по време на Музикалния филмов фестивал на площада пред кметството във Виена. Конкурсът е международен и е отворен от началото на юли. Крайният срок за участие е 5 януари 2025 г.

Обявеният конкурс съчетава традиции и иновации и предоставя допълнителна възможност за креативно представяне на творчеството на Щраус, като по този начин културното наследство се запазва живо за бъдещите поколения. Целта на организаторите е да разбият клишетата и да покажат Щраус в нова светлина, обяснява артистичният директор на "Годината на Йохан Щраус" Роланд Гайер. Досега визуалното представяне на този шедьовър често се е свеждало до статични записи на оркестрови изпълнения или кичозни изображения. С тази инициатива публиката ще има възможност да открие може би най-известния валс в света по съвсем нов начин.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...