АНТЕ БИНДЕР, DW

Вероятно ще се изненадате, че тези пет незабравими звезди никога не са печелили "Оскар":

Марчело Мастрояни

Неговата звезда изгрява във филма на Федерико Фелини "Сладък живот". В него Марчело Мастрояни играе ролята на жизнерадостния италианец, който търси любовта и щастието. Едва ли има друг чуждестранен актьор, който да се е радвал на по-голяма популярност в САЩ. За своите над 70 роли Мастрояни получава три номинации за Оскар, но нито веднъж не печели наградата.

 

Ричард Бъртън

Още с първата си роля в холивудска продукция ("Братовчедката Рейчъл") роденият в Уелс Ричард Бъртън привлича вниманието на журито. Но при връчването на наградите Оскар Бъртън не чува името си. И така цели седем пъти. По-лош късмет има единствено Питър О'Тул, който може да се похвали с цели осем номинации, но също никога не печели Оскар.

 

Марлене Дитрих

Германската актриса Марлене Дитрих също така и не печели престижната награда. При това кариерата ѝ започва многообещаващо: филмът "Синият ангел" проправя пътя на берлинчанката към Холивуд. Номинирана е за Оскар още за първата си роля в холивудска продукция ("Мароко"). Но си остава само с номинацията.

 

Алфред Хичкок

Никой друг не умее да се заиграва толкова добре със страховете на зрителите. Филмите на Алфред Хичкок "Птиците", "Психо" и "Прозорец към двора" са истински шедьоври, а използвани от него техники и похвати, като т.нар. "Вертиго ефект", са и до днес в репертоара на редица режисьори. Но Хичкок така и не печели Оскар. А е номиниран цели пет пъти.

 

 Ридли Скот

Филмите му "Пришълецът" и "Блейд Рънър" са класика в научнофантастичния жанр, но не бяха номинирани за режисура. Ридли Скот обаче все още има шанс да получи престижната награда, тъй като и на 80 години британският режисьор продължава да работи активно. С "Всичките пари на света" очевидно няма да се получи, но пък следващият му проект - екранизация на сагата за Мерлин - може и да му донесе успех.

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...