Предстоящият "София филм фест" (13 - 31 март) ще предложи рекорден брой документални премиери през март. Представяме ви няколко от тях.

* * *

„Жестокият път“ е документална творба, посветена на идеята да разкрие и разкаже цялата истина за уникалната с постиженията си българска експедиция до Еверест през 1984 година. Режисьор на филма е Деян Барарев, сценария конструират Елена Ермова, Станислав Грозданов, Дилиян Павлов, а продуценти са Радослав Спасов, който не успя да види завършен филма, и Иван Спасов. Копродуцент е БНТ, филмът има подкрепата на ИА „Национален филмов център“, НФ „Култура“ и БНР, със спонсорското участие на облачни услуги „Простор“.

В този разказ с непубликувани до момента записи от съдбовните радиовръзки, зрителите ще се докоснат до тайните на един велик български момент – изкачването на първенеца на планетата – чрез откровените думи на главните участници в събитията. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков правят опит, равносилен на лудост, атакувайки Еверест по най-смъртоносния маршрут, който се движи интегрално (изцяло по ръба) на Западния гребен, неизминат от никого дотогава и от никого след това. Точно този маршрут е известен като „жестокият път“. Това изключително драматично усилие фокусира героични постъпки, себеотрицание и взаимопомощ, но и фатални грешки и кризи в отношенията между алпинистите, които остават скрити повече от четиридесет години. До днес.

 * * *

„Ний всички сме деца“ е филм на режисьорския тандем Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров. Главни герои в него са децата, родителите и жителите на отдалеченото планинско село Равна гора. В местното училище учат 76 деца – повече от половината роми, а останалите българи и турци. В селото, натиснато от безработица и немотия, училището е оазис на търпимост, знание и добрина. То обаче е застрашено от закриване, тъй като минималният брой ученици в него е 80... 

Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров са автори на три игрални филма заедно, а представеният през 2023 година в програмата на "София филм фест" „Герой на нашето време“ е първият им съвместен документален филм, на който двамата са сценаристи и режисьори.

* * *

„Без компромис... в самота“ на опитния документалист Константин Занков е разказ за живота на художника Любо Савинов, за борбата му и днес, от висотата на 80-годишната си мъдрост, да отстоява правото си на свободен дух, да представя изкуството си така, както той го разбира, извън официалните постулати на комунистическата партийна култура.

Голяма част от филмите, снимани от Константин Занков, са носители на национални и международни награди от авторитетни фестивали и международни форуми. „Ловци на сънища“, „Писма до долната земя“ и „Търпението на камъка“ са откупени от Музея за модерно изкуство в Ню Йорк, САЩ .

* * *

Илия Костов е сценарист, режисьор и продуцент на новия документален филм „Смърт за автора, живот за героя“, реализиран с подкрепата на ИА „Национален филмов център“. Той разказва за мястото на Алеко Константинов в културния живот на България, за активното му участие в социалните и политически процеси в края на XIX век. Личният му живот и творчеството му са тясно свързани с най-динамичната епоха от историята на България. Идеите му са наложили отпечатък върху много от тези процеси, като не са загубили смисъла и значението си и до днес. Горд и неподкупен, трагически проникнал с хумора си в същността на българската душевност, преживял тежки загуби и дълбоки разочарования, Щастливеца намира покой в безсмъртието. Този филм е за Героя, отнел живота на Автора си, за смисъла на живота и куража да кажеш истината на глас. Илия Костов е сценарист, режисьор и продуцент на десетки игрални и документални филми с награди и участия на много фестивали у нас и в чужбина.

* * *

70 години любов, излята в 437 писма, 30 картини нарисувани върху техните пликове и разнесли тази любов по света – всичко това стои в основата на разказа, пресъздаден от четири поколения, за които „малки неща в живота” няма. Това е историята, която разказва филма на Христо Димитров-Хиндо „Писма до... и обратно“, на който той е сценарист, оператор и режисьор, а съавтор на сценария и продуцент е Станимир Петров. Самият Хиндо определя себе си като „някога авантюрист, сега – полуотшелник“, който има „киномечта – дофинансиране на филми, заснети на собствен риск“. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...