Учен от Томск, Русия, твърди, че 96% от съдържанието на първия филм от фантастичната сага „Междузвездни войни” (1977) е копирано от съветската киноприказказка „Кашчей Безсмъртни”. Аспирантът от Томския технически университет (ТУСУР) Евгений Гарин е изпратил писмо до министъра на културата на Русия Владимир Медина и Сергей Михалков – председател на Съюза на руските кинематографисти, в което споделя резултати от изследването си.

„Човек може да говори за пълно съвпадение на сюжетите на двата филма: съвпадението на социалните роли на персонажите, тяхното социално взаимодействие, еволюцията в социалната среда на двете произведения. Това показва пълно копиране на първоизточника „Кашчей Безсмъртни” с минимален принос в развитието на плагиатстваното копие от трилогията „Междузвездни войни”, казва Гарин пред РИА Новости.

Ученият се опира на данни, извлечени от антиплагиатската програма, разработена в техническия университет. Той посочва съвпаденията между героите Люк Скайуокър и Никита Кожемяка, тяхната любима Лея Органа и Маря, които отначало са похитени, а след това освободени от Йода и Стареца, които пък дават сила на главния герой.

Според заместник ректора Роман Мещеряков научната програма сравнява текстове не по формулировка, а по сюжет и поведение на героите и е коректно да се говори за неосъзнати съвпадения, а не за плагиатство.

През декември 2015 г. чеченският писател Руслан Закриев подаде иск  в московски съд срещу американската филмова компания „20th Сentury Fox” с твърдението, че във филма „Аватар” са използвани от романа му „Секретное оружие”. 

„Кашчей Безсмъртни” е детски игрален филм - приказка за времето на Великата отечествена война. Разказва за приключенията на славния богатир Никита, неговия боен другар Булат, ненагледната красавица Маря и злия враг Кашчей Безсмъртни. Лентата на режисьора Александър Роу е снимана през 1944 г.

 

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…