Учен от Томск, Русия, твърди, че 96% от съдържанието на първия филм от фантастичната сага „Междузвездни войни” (1977) е копирано от съветската киноприказказка „Кашчей Безсмъртни”. Аспирантът от Томския технически университет (ТУСУР) Евгений Гарин е изпратил писмо до министъра на културата на Русия Владимир Медина и Сергей Михалков – председател на Съюза на руските кинематографисти, в което споделя резултати от изследването си.

„Човек може да говори за пълно съвпадение на сюжетите на двата филма: съвпадението на социалните роли на персонажите, тяхното социално взаимодействие, еволюцията в социалната среда на двете произведения. Това показва пълно копиране на първоизточника „Кашчей Безсмъртни” с минимален принос в развитието на плагиатстваното копие от трилогията „Междузвездни войни”, казва Гарин пред РИА Новости.

Ученият се опира на данни, извлечени от антиплагиатската програма, разработена в техническия университет. Той посочва съвпаденията между героите Люк Скайуокър и Никита Кожемяка, тяхната любима Лея Органа и Маря, които отначало са похитени, а след това освободени от Йода и Стареца, които пък дават сила на главния герой.

Според заместник ректора Роман Мещеряков научната програма сравнява текстове не по формулировка, а по сюжет и поведение на героите и е коректно да се говори за неосъзнати съвпадения, а не за плагиатство.

През декември 2015 г. чеченският писател Руслан Закриев подаде иск  в московски съд срещу американската филмова компания „20th Сentury Fox” с твърдението, че във филма „Аватар” са използвани от романа му „Секретное оружие”. 

„Кашчей Безсмъртни” е детски игрален филм - приказка за времето на Великата отечествена война. Разказва за приключенията на славния богатир Никита, неговия боен другар Булат, ненагледната красавица Маря и злия враг Кашчей Безсмъртни. Лентата на режисьора Александър Роу е снимана през 1944 г.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.