След като стана ясно, че анимационният филм „Семейство Симпсън“ е предсказал неведнъж възможния възход на Доналд Тръмп като президент, вчера авторите заявиха, че това не ги прави никак щастливи. 

„Time“ ги цитира, че сбъдването на мрачните им прогнози не може да ги радва, защото целта на филма е да не допусне това, което е подложено на сатира в него, да се случи. 

Писателят Дан Грийни, който е сценарист на „Семейство Симпсън“ , припомни, че още преди 16 години е направен епизодът „Bart to the Future“, който показва как фикционална версия на Тръмп оглавява САЩ. Предупреждението тогава може да е изглеждало нереално, но според Грийни още тогава е имало знаци, че „Америка оглупява“

Авторите на „Семейство Симпсън“ веднага направиха нов гег след победата на Тръмп и го показаха в неделя. С него те „поздравиха“ новия президент. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...