Първият „Оскар” на Чарли Чаплин (1889 -1977) е откраднат, съобщи „Ню Йорк таймс”. Статуетката, получена за филма „Циркът” през 1929 г., е изчезнала миналия месец от офиса на асоциация „Чаплин“, държаща имидж правата на великия актьор в Париж. Статуетката се оценява на над 1 млн. долара. Според френския вестник „Le Parisien”, позоваващ се на полицейски източник, изчезнала е и колекция от писалки на стойност 80 хил. евро на великия актьор и режисьор.

Чаплин има три филмови „Оскара”. След 1929 г. е награден чак през 1972 г. за цялостно творчество. През 1973 г. отново взима наградата за филма си „Светлините на рампата”.

Кражбата се случва малко след като асоциация „Чаплин” решила да даде статуетката, за да бъде изложена в музея на Чаплин, който ще бъде отворен следващата година в Швейцария. Там гениалният кинотворец прекарва 25 години от живота си, след като му е забранено да се върне в САЩ по времето на маккартизма.

Чаплин винаги е бил като магнит за престъпниците. Девет седмици след погребението му в швейцарския град Корсие сюр Веве двама мъже от Източна Европа разравят гроба му и открадват ковчега му с идеята да поискат откуп от съпругата му. Заловени са 27-годишен поляк и 38-годишен българин. Полякът се признава за организатор и е осъден на 5 години затвор. Българинът получава 2 години условна присъда. Чаплин е погребан отново, а гробът му е залят с бетон.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Когато започне "стани да седна" - чупи стола и не участвай в тази игра.”

Федерико Гарсия Лорка, испански поет, роден на 5 юни преди 125 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"