Руската телевизия „Русия 1” излъчи скандален документален филм за събития в бивша Чехословакия през 1968 г., като подмени историческите факти, съобщи taz.de. Новината предизвика буря от възмущение в Чехия и Словакия, където участниците в аниткомунистическия бунт са още живи.

Версията на Путин за Пражката пролет изглежда така: НАТО се кани да нападне Чехословакия през 1968 г., където се подготвя въоръжено въстание срещу режима. За щастие Съветският съюз е по-бърз и заедно с войските от Варшавския договор оказва братска помощ. Но неблагодарните чехи и словаци стрелят по своите освободители. „Чехите стреляха по нас, хвърляха бутилки със запалителна течност”, жалва се във филма руски ветеран „освободител”.

В действителност става точно обратното - армиите на комунистическите държави нападат Чехия по заповед на руския тоталитарен лидер Леонид Брежнев и потушават демократичния порив на населението, което е избрало Александър Дубчек за свой лидер. Дубчек е свален, наложена е желязна цензура.

„Това е просто лудост”, казва Олдрих Тума - историк от Чешката академия на науките и свидетел на събитията, пред германската преса. Той изразява разочарование, че Западът всъщност е гледал отдалече случващото се в Чехословакия. „Не знам да се смея ли, да плача ли на лентата”, коментира ученият.

„Руският филм е лъжа”, заяви чешкият президент Милош Земан. „Това беше окупация”, добавя премиерът Бохуслав Соботка, а външният министър на Чехия Любомир Заоралек внесе протестна нота в руското посолство.

„Руските медии обичат Путин. Те се стараят предаванията им да отговарят на неговата представа за света. Хората трябва да разберат каква е медийната и политическата ситуация в Русия”, обяснява Петер Колар, бивш посланик на Чехия в Москва.

Във връзка с документалния филм, фалшифициращ историята, чехите вече подготвиха петиция срещу наглата руска пропаганда. Въпреки това чехите смятат да излъчат филма през август, за да покажат докъде може да стигне Путин в манипулирането на събитията.

Словаците, които са наравно засегнати с чехите, също изразиха силно възмущение от филма. Проблемът там е, че техният премиер Роберт Фицо е бил на посещение на Путин, когато филмът е излъчен. Фицо обаче не е протестирал изобщо срещу него и това предизвика вълна от критики сред избирателите му.

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Не мога да слушам продължително Вагнер. Обзема ме желание да превзема Полша."

Уди Алън, американски режисьор, сценарист, актьор и музикант, роден на 1 декември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин