Филмът на известната френска актриса Фани Ардан за една от най-мрачните и спорни личности в историята – Йосиф Сталин, тръгва и по българските кина.

Световната премиера на „Диванът на Сталин“ на 13 ноември миналата година. Лентата е базирана на едноименния роман на  Жан-Даниел Балтасат. Сценария и режисурата е на Фани Ардан. В ролята на Сталин е Жерар Депардийо. Участват още Еманюел Сение, Пол Хами, Франсоа Чато, Луна Пиколи-Трюфо, Тудор Истодор, Алексис Манонти и др

СИНОПСИС

Сталин се оттегля за тридневна почивка в тайна резиденция сред гората заедно със своята дългогодишна любовница Лидия. В неговия кабинет има диван, подобен на дивана на Фройд в Лондон. Той предлага на Лидия да играе играта на психоанализа през нощта. 

А през деня, в резиденцията е пристигнал младия художник Данилов, който чака да бъде приет от Сталин, за да му представи своя проект - монумент на вечността в чест на вожда. Проектът на Данилов е избран от Лидия измежду творбите на други художници, но КГБ трябва да направи задължителните си проверки. Събитията придобиват неочакван обрат, когато между Лидия и Данилов се зараждат отношения... 

---

СТАЛИН (1879 – 1953) става ръководител на СССР след смъртта на Владимир Ленин през 1924 г., като преди това е генерален секретар на болшевишката партия. Ленин е приел предложението на Зиновиев и Каменев той да бъде първия генерален секретар, но чертите в характера му – капризен, обидчив, неотстъпчив и отмъстителен, са причина тежко болния Ленин да поиска смяната му. С „Писмо до Конгреса“ (от 24 декември 1922 г.) и „Добавка към писмото от 24 декември 1922 г.“ (4 януари 1923 г.), Ленин заявява, че Сталин ще съсредоточи в ръцете си „необятна власт“, че трябва да се „обмисли начин Сталин да бъде преместен от това място“, защото е груб. „Трябва да се намери човек, който да е по-търпелив, по-лоялен, по-вежлив и по-внимателен с другарите, не толкова капризен и т. н.“  Благодарение на това, че останалите ръководители от т.нар. „Ленинска гвардия“ го смятат за посредствен човек, а следователно и лесно управляем, той успява да се наложи във властта, като отстранява последователно конкурентите си за поста Генерален секретар – първо Троцки, а впоследствие и останалите – Лев Борисович Каменев, Зиновиев, Риков, Раковски, Томски, Бухарин и др.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 87 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията