Американската филмова академия, която раздава „Оскар”-ите, покани 322-ма актьори, режисьори, сценаристи, продуценти, оператори, дизайнери, редактори и др. професии от кино бранша за свои членове, съобщи hollywoodreporter.com.

Най-известните имена са Бенедикт Къмбърбач, Ема Стоун, Еди Редмейн, Елизабет Банкс, Крис Пайн, Павел Павликовски, Фелисити Джоунс, Андрей Звягинцев. Повечето от тях са носители на престижната филмова награда или са получили номинация. Член на академията се става само с персонална покана от борда й.

Поканата за нови членове тази година бие рекордите, тъй като досега никога не са канени толкова много хора. За сравнение миналата година поканените бяха 271. Общият брой на членовете й е 6028, като актьорите сред тях са 1176,  а режисьорите – 377.

АКАДЕМИЯТА е основана през 1927 г. от Луис Майер, собственик на „Метро Голдуин Майер” -  водещата филмова компания на Холивуд. Замислена е като професионална организация, която да защитава интересите на работещите в киноиндустрията. Постепенно се превръща в елитен клуб, който веднъж годишно прави лъскав банкет. Наградите започват да се връчват от 1929 г. и до ден днешен са най-голямата интрига в киното.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...