Шест филмови миниатюри по разкази на Георги Господинов са събрани в лентата „8 минути и 19 секунди“, съобщи издателство „Жанет 45“. Сценариите са базирани на истории от сборниците „И всичко стана луна” и „И други истории”.

„Какво се случва за 8 минути и 19 секунди? Какви ще са лицата от последните дни?  Защо апокалипсисът е много лична работа? Кого обащиняваме? Може ли човек да се намеси в живота на друг дори помахвайки с ръка от влака? Какво става в оная минута, когато светлината си е отишла, а мракът още не е дошъл?“, питат автор и издател.

Отговорите дават режисьорите Петър Вълчанов, Кристина Грозева, Теодор Ушев, Надежда Косева, Любомир Младенов и Влади Люцканов. Във филма участват Светлана Янчева, Иван Бърнев, Ирмена Чичикова, Цветан Алексиев, Китодар Тодоров, Таня Шахова... и фотографът Симеон Варсано.

Премиерата на „8 минути и 19 секунди“ е на 17 март на „София филм фест“.

 

„Хората живеят дълги години в брак, защото го искат, а не, защото вратите са заключени.”

Пол Нюман, американски актьор и режисьор, роден на 26 януари преди 100 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...