Алексей Красовски – руски режисьор и сценарист, започна снимките на черна комедия за един от най-болезнените моменти от историята на СССР – блокадата на Ленинград по време на Втората световна война. Филмът е озаглавен „Празник“. Той показва как едно семейство със специален статут си устройва пиршество, когато градът е подложен на убийствен глад.

В главните роли са Ян Цапник, Павел Табаков и Анфиса Черних. Парите за проекта са събирани чрез краудфъндинг – отправени са покани на различни хора да финасират проекта. Руските медии отбелязват, че едва 8% са били готови да помогнат за провокативния филм.

От 8 септември 1941 до 27 януари 1944 г. германски, финландски и испански военни подразделения държат в блокада на Ленинград (Санкт Петербург). Блокирани са всички шосета и железопътни линии към града с изключение на тайния „Път на живота“, минаващ през замръзналото Ладожско езеро. Смята се, че смъртните случаи от глад и въоръжени атаки са между 800 000 и 1 500 000 души.

Режсьорът на лентата Алексей Красовски (47) е по образование стоматолог. В кинематографията дебютира като сценарист. Като режисьор печели признание с лентата „Колектор“.

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...