segabg.com

Вече са ясни първите няколко филмови бижута в програмата на предстоящия 23-ти "София филм фест". Официалната програма на фестивала тази година ще е от 7 до 17 март, а по традиция прожекциите ще продължат до края на месеца.

Сред тях е носителят на "Златна палма" от Кан през изминалата година. "Джебчии" на японския режисьор Хирокадзу Корееда спечели безапелационно гласовете на журито с председател Кейт Бланшет, а и сърцата на публиката навсякъде, където е прожектиран. "Джебчии" е филм за едно семейство, което преживява като крадци на дребно. Въпреки обстоятелствата, които са ги принудили да връзват двата края на ръба на бедността, те приютяват едно малко момиченце, изоставено в студа. Всички са задружни и щастливи, ала непредвиден инцидент разкрива тайни, които поставят на изпитание връзките между членовете на странната фамилия. 

Още един лауреат от Кан - носителят на наградата за най-добър сценарий, ще гледаме в София през март. "Щастливият Лазаро" носи полъха на магически реализъм, превърнал се в запазена марка на Аличе Рорвахер. Италианската режисьорка през 2015 г. представи на СФФ предишния си филм "Чудесата". Сюжетът проследява срещата между наивното и добросърдечно момче Лазаро и Танкреди - млад благородник с богато въображение, които живеят в изолираното и много бедно селце Инвиолата. Тази история е за странното партньорство между двамата, превърнало се в ценно приятелство, което ще преведе Лазаро през времето в търсене на Танкреди. Когато за първи път той попада в големия град, Лазаро напомня на късче от миналото, изгубено в модерния свят.

Закриването на 23-тия "София филм фест" е запазено за "Дивата круша" на Нури Билге Джейлан. Филмът е копродукция с участието на Турция, Франция, Германия, Босна и Херцеговина, Македония, Швеция и България. Режисьорът е също носител на "Златна палма" за своя предишен филм "Зимен сън" (2014), а "Дивата круша" бе в официалния конкурс на фестивала м.г. Международната преса е единодушна във възторга си от "хипнотизиращата фуга" на Джейлан. Новата творба на турския майстор разказва историята на младия Синан, страстно влюбен в литературата и мечтаещ да стане писател. След завръщането си в своя роден град в Анадола той се опитва да намери средства, с които да издаде книгата си, но е преследван от различни проблеми - включително дълговете на баща му. Копродуцент на филма от българска страна е директорът на "София филм фест" Стефан Китанов, а продукцията е подпомогната от НФЦ и "Ню Бояна филм студиос". 

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.