Петте серии на „Чернобил“, продукция на НВО,  постигна невиждано досега одобрение от публика и критика. В IMDb оценката на зрителите е 9.7, а в сайта за критически рецензии Rotten Tomatoes - 9.6 от 10.  Сериали като "В обувките на Сатаната" "Игра на тронове" заема пето и шесто място в тази класация с рейтинг 9.4. 

„Чернобил“ е фокусиран върху един от най-драматичните ядрени инциденти, оставил сериозен отпечатък и върху нашия живот - аварията в АЕЦ " Владимир Илич Ленин" в Чернобил, Украйна, на 26 април 1986 г. Петте серии, от които до момента са излезли три, проследяват действията на Комисията "Чернобил", чиято работа е била да се справи с последиците от ядрената авария. 

Англичанинът Джаред Харис влиза в ролята на академик Валери Легасов - един от първите, които си дават сметка за мащаба на бедствието. Стелан Скарсгард играе Борис Шчербина - съветски политик и заместник-председател на Съвета на министрите на СССР от 1984 до 1989 г. Емили Уотсън също играе съветска ядрена физичка. Сценарист на филма по действителен случай е Крейг Мазин, който е и изпълнителен копродуцент на сериала. Режисьор е Йохан Рен ("В обувките на Сатаната").

Премиерата на сериала съвпадна с 33-годишнината от катастрофата, която и днес продължава да е маркер за крехкостта на човешкия напредък, лицемерието на тоталитарната държава и цената на човешкия живот. Зоната около централата и до днес е изолирана. Аварията остава необитаем диаметър от около 150 хил. кв. км, като над 200 хил. души са евакуирани от родните им места. Хипотезите, колебаещи се между човешка грешка и неизправност на техническото оборудване, драматичното развитие на стотици човешки съдби и стигмата на заразения изоставен град будят интерес и страх и до днес.

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...