Руската федерална служба по контрола на съобщенията, информационните технологии и масовите комуникации (Роскомнадзор) е получила жалба от партията на кумунистите («Коммунисты России»), в която се настоява сериалът „Чернобил“ да бъде забранен, съобщи „РИА Новости“.

„Първо, Роскомнадзор трябва да блокира достъпа до мръсните сериали на всички възможни нива. На второ място, срещу режисьора, сценариста и изпълнителния продуцент на поредицата трябва да бъдат открити наказателни дела по чл. 129 от Наказателния кодекс на Руската федерация за публична клевета “, заяви Сергей Малинкович, ръководител на изпълнителния комитет на централния комитет на партията, като добави, че сериалът има за цел да опорочи и демонизира имиджа на съветското правителство и съветския народ.

В същото време украинският режисьор Андрей Приймаченко заяви, че създателите на „Чернобил“ са използвали негово видео без да му искат разрешение, разкри изданието „Детектор медиа“. През 2013 г. той качва видеото в youtube с визуализиран и разшифрован разговор между диспечерите, които е вмъкнат в първия епизод.

„Моето видео е едно от първите по заявки в „Гугъл“, подписано е от шест години и е ясно кой е авторът му. Ако те просто бяха ме попитали и поискали разрешение да го използват, нямаше да имам нищо против“, казва режисьорът.

Той уточнява, че се интересува от сътрудничество, а не от конфликти. Засега не смята да се свързва с адвокати.

Изпълнителният директор на киевската компания „Radioaktive Film“ Евгения Яцута заявява, че те са занимават с решението на такива въпроси, но са получили разрешение да се използва видеото от дирекцията на „Музей Чернобил“ в Киев. Тя е категорична, че видеото се появява на различни страници в интернет пространство и смята, че то е създадено още в съветските времена. 

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...