Русия и Украйна размениха по 35 затворници и арестанти, потвърдиха властите на двете държави пред информационните агенции. Самолетите с бившите задържани вече кацнаха в Киев и Москва, отбелязвайки края на една дългоочаквана операция, интерпретирана като сигнал за възможни по-нататъшни преговори между двете враждуващи страни.

Сред затворниците, върнати в Киев, са режисьорът Олег Сенцов, осъден на 20 години в колония със строг режим по обвинение, че е подготвял терористични актове в анексирания от Русия Крим, уточнява „Свободна Европа”.

Освен него Русия освободи 24 военни моряци, заловени в Керченския проток, както и осъдените вече украинци Владимир Балух, Павел Гриб, Николай Капрюк, Станислав Клих, Александър Колченко, Евгений Панов, Артур Панов, Алексей Сизонович, Роман Сушченко и Едем Бекиров.

Засега Русия не е потвърдила официално самоличността на руските граждани, освободени от Украйна.

Известно е, че сред затворниците, върнати в Москва, е главният редактор на украинската секция на руската агенция “РИА Новости” Кирил Вишински, когото Украйна подозира в държавна измяна. Освободен е и ключовият свидетел по делото за катастрофата с малайзийския самолет Владимир Цемах, който беше и сред лидерите на паравоенните структури на самопровъзгласилата се Донецка народна република.

Присъствието на Цемах в списъка на затворниците, предназначени за освобождаване, е било задължително условие на Русия, посочи в събота пред “Интерфакс-Украйна” ръководителят на службата за сигурност на Украйна Иван Баканов.

Сред другите, освободени от Украйна, Би Би Си споменава Евгени Мефедов и Павел Долженков, арестувани за сблъсъците в Одеса през 2014 г., както и бившите украински войници Максим Одинцов и Александър Баранов, които преминаха на страната на Русия по време на анексирането на Крим.

Противоречиви съобщения за това, че се подготвя размяна на затворници между двете страни се появиха още на 30 август, но по-късно бяха опровергани.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

 „Писането е форма на терапия. Понякога се чудя как тези, които не пишат, композират или рисуват, успяват да се измъкнат от лудостта, меланхолията, паниката и страха в човешкия живот.”

Греъм Грийн, английски писател, роден на 2 октомври преди 119 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?