СВЕТОСЛАВА КУЗМАНОВА, БНР

Българският аниматор Теодор Ушев, който работи в Канада, отново е в краткия списък за номинация за награда "Оскар".

От 92 филма в предварителната селекция в списъка са останали 10, сред които е и анимационният филм „Физика на тъгата“ по едноименната книга на Георги Господинов.

Лентата беше представена за първи път у нас по време на „Киномания“ миналия месец лично от Теодор Ушев. Тогава той разказа как е минало първото представяне на филма:

"Когато показахме за пръв път филма пред моите колеги от Националния филмов борд на Канада и когато свърши филмът и те станаха и ръкопляскаха в продължение на осем минути, и половината от хората плачеха, което се случва почти никога, защото това са хора, които гледат филми всеки ден. Те са толкова обръгнали, такива професионалисти, че почти нищо не може да ги развълнува. И тогава разбрахме, че сме направили нещо".

Номинациите на петте ленти, които ще се борят за статуетката, ще бъдат обявени на 13 януари. Теодор Ушев вече има една номинация за „Оскар“ през 2017 година за анимацията „Сляпата Вайша“ отново по разказ на Георги Господинов.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Жените се отнасят с пренебрежение към онези, които ги обичат и обичат тези, които ги пренебрегват.”

Мигел де Сервантес, испански писател, роден на 29 септември преди 476 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?