Английският актьор Дейвид Прауз, изиграл ролята на Дарт Вейдър в първите три филма от космическата сага "Междузвездни войни", почина на 85 години след кратко заболяване, съобщи Bowington Management, която управлява приходите от кариерата му.

"И нека силата бъде с него завинаги", допълва Томас Бауингтън в "Туитър". "Макар да се прочу с многото роли на чудовища, за мен и за всички, които познаваха Дейв и работиха с него, той беше героят в нашия живот."

"Той беше внимателен човек и много повече от Дарт Вейдър. Той обичаше феновете същото толкова силно, колкото и те него", написа и Марк Хамилтън, който игра Люк Скайуокър. 

Дейвид Прауз е избран от Джордж Лукас заради физическите си данни на тежкоатлет - 1.98 ръст и шампион по вдигане на тежести - но озвучаването на един от най-прочутите злодеи в историята на киното е поверена на американския актьор Джеймс Ърл Джоунс. Просто бристълският му акцент не оказал неподходящ.

Но англичанинът е казвал, че най-много се гордее с главната роля в Green Cross Code - сериал от втората половина на 70-те години за безопасността на движението във Великобритания. Заради нея през 2000 г. той бе удостоен с почетна титла от британската кралица.

Прауз е познат в Холивуд първо като фитнес инструктор и личен треньор на Кристофър Рийв за "Супермен". Той се сближава с колеги като Арнолд Шварценегер и Лу Фериньо (играе за телевизията Хълк) преди да стане известен от големия екран.

Англичанинът дебютира в киното през 1967 г. в епизодична роля в "Казино "Роял" от поредицата за Джеймс Бонд. Следват покани да играе чудовището на Д-р Франкенщайн в няколко филма, а после - и във фантастични поредици като Space 1999 и Doctor Who. Прауз дори се появява като телохранител в "Портокал с часовников механизъм" на Станли Кубрик от 1971 г.

В тази роля го забелязва Лукас и през 1977 г. го кани за кастинг за Дарт Вейдър или Чубака, като се спира на първата, "защото хората винаги запомнят лошите".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?