ГЕОРГИ А. АНГЕЛОВ, "Свободна Европа"

Владимир Пенев е актьор. От 40 години. Тази година той спечели театралните награди “Икар” и “Аскеер” за главна мъжка роля с образа си на поп Кръстьо в представлението “Великденско вино”. На 17 септември столичната община му връчи награда за ярки постижения в областта на културата в област „Театър“.

През пролетта на тази година Пенев казва в няколко интервюта, че вече е навършил години за пенсия и иска да си почине, но няма и няколко месеца по-късно, вече е размислил.

“Иначе вече навърших години за пенсия, но ще си почина през лятото и през есента отново ще играя. Актьорската професия е в мен и не мога да я оставя”, каза Пенев в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

Пенев има немалко театрални награди. Последните две са за една и съща пиеса, в случая “Великденско вино” на Константин Илиев в режисурата на Явор Гърдев. За тази роля Пенев разказва, че Гърдев му е предлагал да направят пиесата преди три години, но актьорът се е отказал.

“Тогава аз се уплаших, не бях готов, защото никога не съм имал самочувствието, че мога да задържа вниманието на зрителите за толкова много време, час и половина. И се отказах”. През 2022-ра, заради 150 годишнината от обесването на Левски, пиесата влиза в репертоара на Народния театър. “Не бях много съгласен, но ме убедиха”, казва Пенев.

Ролята на поп Кръстьо осигурява тези награди на Пенев, но и взима много.

"В деня, когато играя "Великденско вино", не мога да правя нищо друго, защото цялата ми концентрация е само там. Искам да си осигуря време и да си дам шанс максимално да се доближа до това, което бих искал", разказа Пенев в предаването "Тази събота и неделя" по Би Ти Ви.

Ролите на гадняри, както Пенев сам ги определя, му носят други три награди “Икар”, които има в колекцията. Като се започне от може би най-черния герой - Фьодор Карамазов, през Капитана в “Мъртвешки танц” на Стриндберг, Бащата в “Завръщане у дома”.

“Всичките тези са някаква еманация на човешкото падение - някъде в дъната на човешката психика. Това, разбира се, е много интересно за изследване”, казва актьорът в интервю публикувано в Actualno.com.

Според Пенев отрицателните персонажи винаги са много по-интересни за актьорите, защото съдържат повече изненади и неочакваности. За поп Кръстьо обаче Пенев казва, че не гледа като на отрицателен герой, а като на жертва на едно време разделно.

Владимир Пенев е роден през 1958 г. в София. Играл е във Варненския драматичен театър (1982-1985), в Младежкия театър в София (1985-1992), в Народния театър "Иван Вазов" (1992-1997), в Театрална работилница "Сфумато" (1992-2002) и от 2003 г. в Малък градски театър "Зад канала". Участвал е във филмите "Поетът и дяволът" (1984), "Приятелите на Емилия" (1996), "Пясъчен часовник" (1999), "Посетени от Господ" (2001), "Патриархат" (2005), "Дзифт" (2008), "Love.net" (2011), както и в телевизионните сериали "Под прикритие" (2011), "Откраднат живот" (2018) и много друго.

Изглежда, че Пенев няма да изпълни скоро плановете си за пенсиониране, тъй като не може да не бъде актьор. Спектаклите с негово участие в зимния репертоар на Народния театър "Иван Вазов" са "Бащата", "Синът" и "Народът на Вазов".

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.