БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ

На 31 август 1964 г. е премиерата на филма „Веригата“ на режисьора Любомир Шарланджиев по сценарий на Анжел Вагенщайн.

Екипът на продукцията е впечатляващ – оператор Пламен Вагенщайн и композитор Кирил Цибулка.

Дългият 93 минути опус се харесва на публиката и получава „Златната роза“ на кинофестивала във Варна, а в Карлови Вари същата година е номиниран за най-добър филм.

Днес творбата също се гледа с интерес и предизвиква емоции, най-вече с начина на пресъздаването на една отминала епоха и с метафората, която крие заглавието на спектакъла в себе си.

Веригата символизира несвободата и пътят към смъртта за нелегалния  - от 28 август 1941 г. – Васил Попилиев - скромен и обикновен, но смел, твърд и непоколебим и същевременно олицетворява солидарността на обикновените хора, които в една мрачна епоха и въпреки страха си от последствията на своите постъпки, помагат на антифашиста да стигне до партизанския отряд и да продължи своята борба.

Военното време е пресъздадено в сурови , графични и реалистични краски.

В него има и жестоки полицаи - старшината – Аспарух Сариев, и наивни такива – Борислав Иванов, и нервен господин с дамаджана – Найчо Петров, и ученик – ремсист – Илия Добрев, и селянин – Иван Братанов, и техник с ножовка, необходима на беглеца – Григор Вачков, и баща – Никола Дадов,и войникът Младен Младенов , симпатизант на борците за свобода – Константин Коцев, сам станал жертва на куршум, „за да спаси живота на неизвестен другар“.

Не забравяме и евреина Соломон Леви – в чудесната интерпретация на незабравимия Лео Конфорти, доктор по политически науки от Сорбоната, а иначе ловък джебчия и майстор на фалшиви медицински свидетелства, продавани изгодно на пазара – по 100 лева парчето, а за войници и студенти по 50…

Като цяло атмосферата във влака, возещ и „смътните“, е колоритно и ефектно представена, напомняща шедьовъра на Въло Радев „Най-дългата нощ“, появил се три години по-късно, а скачането от купето през прозореца на нелегалния и бягството му от преследващите го полицаи и военни е един безкраен, напрегнат , пълен с обрати, но реалистично пресъздаден трилър.

Осъденият на смърт преминава и през мрежата на полицейска блокада и успява да оцелее и да се свърже с партизаните благодарение най – вече на човешката солидарност, на съпричастността на обикновените  и иначе плашливи хора, които въпреки строгите изисквания на военното време, все пак помагат, изпълнявайки  своя хуманен дълг.

Във филма липсва фалшив патос, евтина пропаганда, напомпани идеологически клишета и в това е неговата голяма сила.

Той е проникновен и ненатрапчиво поднесен химн на човешката солидарност и доверие, а антифашисткия му нюанс е просто майсторски поднесената черешка към тортата, която му осигурява не само обществен престиж и популярност , но и така жадуваните тогава официални отличия.

Припомням, че това е единствената „Златна роза“ за Шарланджиев, но тя му е била жизнено важна и необходима, за да заснеме следващите си значими филми като „С дъх на бадеми“ (1967), „Прокурорът“ (1968), „На всеки километър“(1969 – 1971), „Най-добрият човек, когото познавам“(1973), „Спомен за близначката“ (1976) и „Трите смъртни гряха“ (1980)…

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.