bnr.bg

1963 година. Бляскавият кинофестивал в Кан, където големите имена Федерико Фелини, Алфред Хичкок, Клаудия Кардинале, Жана Моро, Грегъри Пек, Бърт Ланкастър показват своите шедьоври. И в тяхната звездна компания - нашият филм "Тютюн" - драма, романтика, жажда за богатство и власт, съпротива срещу установения ред. 

На червения килим пристъпва Невена Коканова, а към нея забързано тръгва председателят на фестивалното жури, писателят Андре Мороа. Целува й ръка и й казва: "Вие ме развълнувахте!" - впрочем нещо неприето дотогава - преди да се раздадат наградите председателят на журито да поздравява актьори или режисьори. А след като гледа българския филм, един шведски журналист възкликва -  "Не сте  ли съгласни, че главната героиня е по-красива от София Лорен?!"

Но още преди този звезден миг, "Тютюн" се е превърнал в събитие в обществения живот в България. По брой на зрителите достига четвърти резултат в историята на българското кино до онзи момент - с невероятните 4 млн. и 300 хиляди зрители.  

Кинолентата е заснета по романа на Димитър Димов "Тютюн". През 1952 творбата е разгромена от литературната критика, а авторът му е наречен буржоазен писател. Лично Вълко Червенков защитава Димов, но цената на тази защита е добавянето на нови страници в романа. И на нови герои.

Филмът е заснет през 1961г., режисьор е Никола Корабов, оператор е Въло Радев, музиката пише Васил Казанджиев.

Работата си над сценария по филма Корабов нарича „игра с огъня“ - не само заради сложността оригиналният текст да бъде преведен на езика на киното, но и заради мъчителната съдба на самия роман. Той признава, че докато продължават критиките към Димов, той искрено му се е възхищавал...

Изборът на Невена Коканова за ролята на Ирина също е част от драматичната история на лентата. Членовете на Художествения съвет смятат, че младата стажант-актриса от Ямболския театър е неприемлива за образа на Ирина. Някои наричат нея „невзрачна“, а режисьора - „безумец“. Засипват го заплашителни писма, подложен е на безпрецедентен натиск.

"Викнахме Коканова за проба на Лила" - спомня си Корабов. - "Но виждам, че тя излъчва огромен чар. Без да го осъзнава. Дай да направим една проба. Да видим дали ще се получи. Невена е руса, направихме я черна, тя е по-ниска, повдигнахме я. И така, с някои провокации опитахме част от сцените. Помагаха ми всички и нещата станаха”. 

В киносредите това се приема с упреци и въпроси - как Корабов ще изтръгне от това момиче дълбоките женски качества на Ирина? Към ролята имат интерес и популярни за времето си актриси. Част от художествения съвет подкрепя Невена, повечето са против. И тогава с думата на един човек приключва драмата. Авторът на романа Димитър Димов избира Коканова... 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.