Служебният министър на културата проф. Велислав Минеков обяви, че ще подаде сигнали до европейската прокуратура за злоупотреби с европейски средства, свързани с три проекта - за ремонта на Ларгото в София, където, по думите му са изчезнали близо 4,5 млн. евро, за галерията "Квадрат 500" и реставрацията на крепостта в местността Яйлата.
На пресконференция министърът на културата заяви, че е заварил във ведомството неща, които са потресаващи по отношение на финансови загуби и евросредства.
По проекта за Ларгото проф. Велислав Минеков каза, че е получил становище от ОЛАФ, което носи гриф „секретно“ и много малко от нещата, които пише в документа, може да сподели, но посочи:
„Становището на ОЛАФ по отношение на реставрацията-ремонт в Ларгото: много от нещата вътре не мога да ви споделя - става дума за изчезнали по някакъв начин или усвоени, както се нарича, близо 4,5 милиона евро от целия проект. Докладът е много широк, много подробен, има препоръки да се търси отговорност от трима министри от предишното управление и един кмет“.
Министърът каза още, че тези средства трябва да се върнат.
Освен това той коментира и средствата по проект за „Квадрат 500“, който също ще бъде подаден към европейската прокуратура за проверка.
Още средства, които са използвани в нещо, което министърът определи като бутафория – това е „имитационната крепост в Яйлата за 1,6 милиона евро от итонг и гипс“.
Още една тема беше засегната на пресконференцията на служебния министър на културата – изключително тежко е състоянието на Националния дворец на културата според него. До първи януари тази година загубите на НДК възлизат на 86,5 милиона лева, това е повече от целия бюджет на Министерството на културата, каза проф. Минеков. Той посочи, че няма да разреши приватизация на НДК, въпреки че е чувал за такива намерения. Министърът беше категоричен, че няма да допусне приватизация на НДК.
Миналата седмица по време на протест срещу главния прокурор Иван Гешев проф. Минеков анонсира, че ще сезира европейските разследващи органи:
„Ще информираме нашите приятели в Европа. Другото е, много ми е приятно, че ще заработя съвместно с госпожа Кьовеши. Аз съм й приготвил серия от изненади - европейски средства, които са потънали. Някои неща идват и от ОЛАФ, не само проекти, които съм проверил сега, по време на ревизията, и ще изскочат още тези дни. Ще бъда министърът за първи път в историята на това министерство, който всяка седмица ще дава пресконференции“.
Минеков не пропусна и темата за директора на Българската национална телевизия Емил Кошлуков. Служебният министър подчерта, че той е едно от свързаните лица по закона "Магнитски". Връзката е по линия на участието му в управата на "ТВ Седем" и "Ноу фрейм медия България". Към момента името на Кошлуков не фигурира в официален списък на асоциирани със санкционираните по "Магнитски" лица. НАП дотук е обявило списък на 64 дружества, като е ясно, че информацията ще се допълва.
"Проверка във фирмените регистри показва, че Емил Кошлуков фигурира в ръководството на "ТВ Седем" през 2015 г., в управата на "Ной фрейм медия България" е бил през 2013 година. Това със сигурност ще засегне работата на телевизията по линия на банкови разплащания и изпълнения на проекти. При двете фирми могат да се проследят връзки към бившия депутат Делян Пеевски", каза Минеков.
По повод твърдения от страна на БНТ за оказван безпрецедентен натиск върху телевизията Минеков бе категоричен, че не притиска никого и само иска информация от СЕМ за поведение на обществената телевизия в разрез с правилата (прекъсване на програмата за излъване на пресконференция на ГЕРБ). "Не обвинявам журналисти, поискал съм обяснение от генералния директор за този тежък инцидент", допълни министърът.