ТЕОДОРА БЪРЗАКОВА, "Свободна Европа"

5 секунди продължи един от най-запомнящите се протести срещу руската инвазия в Украйна.

5 секунди, които имат редкия шанс да достигнат до онези руснаци, които не вярват, че войната е война.

5 секунди, заради които Марина Овсянникова загуби свободата си.

На 14 март по време на централната емисия новини на руския държавен "Първи канал" в студиото нахлува жена с антивоенен плакат. Тя го държи вдигнат зад водещата, викайки „Спрете войната! Не на войната“. Веднага живото излъчване от студиото е прекъснато с репортаж на запис, а неканената гостенка е отстранена.

В изявление, публикувано от държавната информационна агенция ТАСС малко по-късно, "Първи канал" казва, че "се е случил инцидент с непозната жена в кадър. Извършва се вътрешна проверка."

Още същата вечер тя е идентифицирана като руската журналистка Марина Овсянникова, която от години работи като редактор в телевизията. В интернет се появява и предварително записано от нея видео обръщение, в което тя се обявява против войната в Украйна.

„Това, което се случва в момента в Украйна, е престъпление и Русия е агресорът. Отговорността за агресията е само на един човек. Този човек е Владимир Путин“, казва тя.

Във видеото Овсянникова е облечена елегантно – с черни блуза и сако, косата й е прибрана, а гримът е стилен. Носи колие в синьо и жълто – цветовете на украинското знаме.

„Моят баща е украинец, а майка ми е рускиня. Те никога не са били врагове. За съжаление, през последните години аз работих за „Първи канал“. Аз продуцирах пропагандата на Кремъл. Сега аз дълбоко се срамувам от всичко това. Срамувам се, че позволих лъжи да се говорят по телевизията. Срам ме е, че позволявах да бъдат зомбирани руснаци“.

Съдържанието, което се излъчва по държавните медии като „Първи канал“ в Русия, е стриктно контролирано от властите. Независимите медии в страната бяха затворени, изгонени, глобявани и премахнати от ефира в годините, предшестващи нахлуването на руската армия в Украйна.

На журналистите е забранено да наричат инвазията „война“, а само „специална военна операция“. В „Първи канал“ се разпространява кремълската версия, че Русия нападна суверенна Украйна, за да я „демилитаризира“ и „денацифицира“. Тези обяснения за случващото се бяха отхвърлени от международната общност като неоснователни причини за започването на война, при която загиват стотици хора и от двете страни, а над 2 милиона са принудени да напуснат домовете си.

„Не на войната. Спрете войната. Не вярвайте на пропагандата. Те ви лъжат. Руснаци срещу войната.“

Това пише на плаката, който държи Марина Овсянникова. Така тя може би стана първият руски журналист, който вкарва думата „война“ в националния ефир. И може би е първата, която достига до някои от онези руснаци, които гледат държавните канали и не смятат, че Русия води война срещу Украйна.

Цензурата работи до такава степен, че по-късно същата вечер телевизиите са принудени да размажат написаното на плаката, когато съобщават за „инцидента“.

Овсянникова е задържана веднага и никой не знае къде точно прекарва нощта. Още на следващия ден срещу нея е повдигнато обвинение. Тя се изправи пред съда още във вторник и се очаква да получи строго наказание за неразрешения си протест.

Едва ли журналистката не знае какво очаква всеки, дръзнал да се противопостави на Кремъл. През последните седмици хиляди руснаци бяха арестувани заради участието си в антивоенни протести в цяла Русия. По думите й обаче въпреки риска, който поема, тя не е можела повече да седи безучастно.

„Ние просто мълчаливо наблюдаваме този античовешки режим. И сега целият свят се отвърна от нас и следващите 10 поколения няма да могат да се изчистят от срама на тази братоубийствена война“, казва тя.

Видеото й завършва с призив към всички нейни сънародници.

„Само ние имаме силата да спрем цялата тази лудост. Отидете на протестите. Не се страхувайте от нищо. Те не могат да затворят всички ни.“

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.