Известната татарска актриса Чулпан Хаматова (47) избяга от Русия заради войната на Путин в Украйна, съобщи "Комерсант". Тя разказа за това в интервю с Екатерина Гордеева и добави, че се страхува да се върне в Русия, за да "не загуби съвестта си" или да "не попадне в затвора" според новия закон, който забранява да се говори за войната. 

Хаматова се намира в Латвия заедно с дъщеря си. "Да излъжа себе си, да излъжа целия свят, да живея в лъжа. Това в най-добрия случай, ако не ме заставят да кажа на черното - бяло", разглежда тя изгледите за връщане. "Не съм предател и обичам родината си", подчерта Чулпан пред Гордеева. 

Актрисата, която оглавява фонда за онкоболни деца "Подари живот", потвърди, че той продължава работата си в Русия. Хаматова обаче призна, че поради санкциите лечението на децата с ракови заболявания сериозно ще пострада. Между 50 и 90% от лекарствата и оборудването са внос, каза тя. 

Покрай своята благотворителна дейност Чулпан Хаматова доскоро бе поддръжник на Путин. През 2012 г. тя се снима в подкрепа на неговата предизборна кампания.

"Няма нищо по-важно от здравето на децата. Владимир Путин нито веднъж не остана равнодушен към молбите на фонда "Подари живот" и към лекарите, които фондът подкрепя. Всички обещания, които е давал на "Подари живот", са били изпълнени. Помощта трябва да е осезаема. Затова аз ще гласувам за него", се казваше в нейното видеообръщение. В отговор на критики заради това участие тя бе заявила, че решението си е нейно и че без помощта на държавата не може да се помогне истински на болните деца. Затова тя - макар и далеч от политиката - била съгласна да живее по тези правила. 

Въпреки тази част от биографията си Чулпан Хаматова бе сред интелектуалците, които още на 25 февруари се изказаха публично срещу войната в Украйна и призоваха за прекратяване на бойните действия. Актрисата се подписа и в писмо от името на различни руски НПО и благотворителни фондове с призив да бъдат започнати преговори, защото "силовите методи за разрешане на конфликти са нехуманни".

Хаматова се е снимала във филмите "Доктор Лиза", "Сбогом, Ленин", "72 метра", "Тувалу", "Зулейха отваря очи", "Нуреев - бялата врана", сериалите "Децата на Арбат", "Д-р Живаго" и др. Една от последните й роли е в "Петрови в грипа" на дисидента Кирил Серебренников, показан миналата година в Кан. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...