В сайта за петиции е публикувано писмо, в което се настоява патриарх Неофит и Светия синод на БПЦ да отнемат ордена “Св. цар Борис - Покръстител”, присъден на руският президент Путин.

 Ето пълния текст :

Ваше Светейшество,

Ваши Високипреосвещенства,  

Ние, като група православни миряни, се обръщаме към Вас като архиереи на Българската Православна Църква, с молба и желание да остане чисто името на българския духовен храм. Отчитайки правото и благородството на българското православие, дало светлината на вярата в земите на Киевска Рус и допринесло за първосветителството на митрополит Киприян (Българина) – митрополит Киевски, Литовски, Московски и на цяла Русия, от известния български болярски род Цамблак, признат официално през 1472 г. за светец и чудотворец, смятаме за наш духовен дълг да се обърнем към Вас.

Смятаме за важно и навременно да бъде отнето достойнството на Владимир Владимирович Путин от присъдения му орден “Св. цар Борис - Покръстител”, златен – най-високото отличие на БПЦ, връчено му през 2003 г. Тежкото кръвопролитие и безчовечната ярост, с която този човек хвърли в братоубийство и гняв близки по духовност и произход народи, ни дава повод за тази молба.

Този срам не бива да тегне върху снагата на българското православие. Изтреблението на мирни жители и християни - деца, жени и старци нямат оправдание нито пред Господ, нито пред пастирите му на Земята. Награденият прегази с делата си част от основните Божи заповеди, което е непростим грях за всеки християнин. Лицето, с действията си, приема себе си за Бог, което е нарушение на Първата Божа заповед, иначе не би посмял с властта си да заплашва с унищожение човешкия род на Земята. С действията си лицето прегази многократно Шестата Божа заповед – Не убивай, като затри от лицето на света хиляди човешки същества и изпрати невинните им души в отвъдното. Лицето прегази и Осмата Божа заповед – Не кради, като заграби чужди земи, имоти и благосъстояние в своя полза. Прегази и Деветата Божа заповед – Не лъжесвидетелствувай против ближния си, като каза пред целия свят, че други са виновни за убийствата, които той твори и обеща, че няма да нападне и съсипе съседа си. Прегази и Десетата Божа заповед – Не пожелавай нещо, което е на ближния ти, като се опитва да вземе свободата, достойнството и мира на достолепния народ на Украйна.

Същият, с безчовечна жестокост бомбардира Свято – Успенската Свягорската лавра в град Святогорск, Донецка област, която в момента приютява 500 бежанци, от които 200 са деца.  Тя е и една от трите светини на Украйна, заедно с Киево - Печерската и Почаевската лавра, където миряните намираха утеха и славеха от векове името Христово.    

Ваше Светейшество,

Ваши Високипреосвещенства,  

Освободете ни от срама, че нашите предстоятели са наградили човек, който е толкова далеч от принципите на вярата, колкото изчадието адово от същността на християнската етика и морал. Съзнаваме, че отличието е дадено в друго време и по друг повод, но не би имало оправдание днес това достойнство да остане негово притежание.  

ПЕТИЦИЯТА ТУК

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Любовта е стъкло, през което дори и чудовище изглежда възхитително.“

Алберто Моравия, италиански писател, роден на 28 ноември преди 116 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие