"Медиапул"

Пред паметника на Съветската армия в София в понеделник се проведе арт акция "Четем за свободата“.

Тя е посветена на 250-ия ден от началото на войната на Русия в Украйна.

На стълбите пред паметника са залепени корици на книги като "1984" на Джордж Оруел, "Всичко свое нося със себе си" на Херта Мюлер, "Задочни репортажи за задочна България" на Георги Марков, "Русия на Путин" на Анна Политковская, "Архипелаг ГУЛАГ" на Александър Солженицин, "Пътувания из Украйна и Русия" на Йозеф Рот, "Майстора и Маргарита" на Михаил Булгаков, както и "Време секънд хенд" на Светлана Алексиевич.

Български автори пък четоха избрани откъси от книги. В литературното четене се включиха писателите Георги Господинов, Здравка Евтимова, Теодора Димова, Георги Бърдаров, проф. Амелия Личева, Светлозар Желев.

На самия паметник с червена боя е задраскан надписът "На съветската армия освободителка от признателния български народ".

През годините паметникът на Съветската армия многократно е бил драскан и поливан с боя, но след войната на Русия в Украйна случаите зачестиха.

Събитието "Четем за свободата" е организирано от Столичната община, а общинските съветници от БСП, която често изразява проруски позиции, обявиха инициативата за "спорна" и поискаха да разберат колко струва на софиянци арт акцията.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Културата е замислена не като игра и не от игра, а в игра.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 151 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.