Ако минавате по столичния булевард “Васил Левски” покрай гробницата на княз Александър Батенберг (№81), разгледайте окачените пана на металната ограда. Това е експозиция, наречена “Пощенски картички от Украйна”, създадена от фондация "ФотоФабрика". Показани са 30 архитектурни и исторически обекта, част от културното наследство на Украйна, които са разрушени от руската армия. Изложбата показва всеки обект в своеобразна пощенска картичка, разделена на “преди” и “след” войната. 

По данни на Украинския културен институт от началото на войната на Русия срещу Украйна руските въоръжени сили са унищожили или повредили повече от 500 исторически, архитектурни и археологически обекта в Украйна. Обстрелвани са "вражески" музеи, мемориали, университетски сгради, кина, църкви, храмове, катедрали и паметници. 

Изложбата, която ще остане на оградата на гробницата на Батенберг до края на годината, е продължение на “разговора” с жителите на столицата, започнат от "ФотоФабрика" на 9 май тази година, когато на същото място – с поглед към Паметника на Съветската армия – беше подредена експозицията “Украйна: Архивите на едно престъпление” с кадри на Reuters.

Този "разговор” прерасна във вандализиране на изложбата, когато част от таблата й бяха унищожени или старателно издраскани с латинската буква Z, символизираща редом с доста други неща и подкрепа към нашествието на Путин в Украйна. Благодарение на тази външна намеса изложбата остана на място още месец над предвиденото време, за да ни стане малко по-ясно от коя страна на историята живеем.

“Пощенски картички от Украйна” е още един документ за времето, в което живеем, погледнато през фотографски обектив. От същата гледна точка – тази на фотографа на терен, ще започнем и отворената дискусия за фотографията като документ на времето, в което живеем. Тя ще се проведе на 7 декември в Чешкия център. Основната част от тази среща ще е посветена на работата в Украйна двама изключителни български фотожурналисти – Георги Кожухаров и Георги Тотев. Те ще покажат специална едночасова версия на видео поредицата си "Записки от Украйна" и ще разкажат за работата на фотожурналиста по време на реални военни действия. Предстои да обявим повече подробности", се казва в прессъобщението на "ФотоФабрика".

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Танцувам за собствено удоволствие. Не е оригинално да доставяш удоволствие на всички.”

Рудолф Нуреев, съветски и британски балетист, роден на 17 март преди 87 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...