Международният съвет на музеите (ICOM) публикува "Спешен червен списък на застрашените културни ценности" в Украйна, с цел да се бори срещу незаконния трафик, подсилен от руската инвазия, съобщи "Франс прес".В листата влизат вековни икони, древни ръкописи, произведения на заятчийството.

Със списъка ICOM се надява да предложи ефективна справка за идентифициране на ограбени и откраднати културни ценности в Украйна, когато започнат да се появяват през следващите седмици, месеци и години, се казва в прессъобщение.

Инициативата на международната мрежа от музейни професионалисти, която обхваща близо 140 страни, "идва в точния момент в борбата срещу незаконния трафик на украинско културно наследство - дългогодишно явление в региона, подсилено от руската инвазия".

"Действително скорошните доклади за масовото разграбване на Музея на изкуствата "Олексий Шовкуненко" в Херсон от руските войски, изтеглящи се от града на 11 ноември, показват, че тази заплаха е налице и се извършва систематично", продължава ICOM.

Списъкът включва ръкописи, датиращи от 13-и до 19-и век, древни християнски икони, както и съвременни рисунки и картини от движенията на наивизма, авангардизма и социалистическия реализъм, занаятчийски предмети, костюми, бижута.

За да се бори срещу незаконния трафик на културно наследство, Международният съвет на музеите, основан през 1946 г., си сътрудничи с организации като Интерпол и Световната митническа организация (СМО).

В Украйна ООН използва сателитни изображения, за да наблюдава унищожаването на културни ценности и наследство, причинено от войната на Путин. ЮНЕСКО, агенцията на ООН, която отговаря за културата, в края на октомври регистрира 207 културни обекта, повредени от началото на руската инвазия на 24 февруари. Това са 88 религиозни обекта, 15 музея, 76 сгради с историческо и/или художествено значение, 18 паметника и 10 библиотеки.

---

Три камиона без номера са натоварили шедьори на културата от 17 и 19 век от музея "Олексий Шовкуненко" в Херсон (снимките долу)

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Състоянието на война служи единствено като оправдание за тирания у дома.“

Александър Солженицин, руски писател, роден на 11 декември преди 106 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.