13 известни дейци на културата се обявиха в подкрепа на изчезналите политически затворници в Беларус, предаде ДПА.

В отворено писмо, изпратено до агенцията, те обвиняват авторитарния лидер на Беларус Александър Лукашенко в отвличането и измъчването на затворниците.

Сред подписалите писмото са величия на световната литература като Салман Рушди, Херта Мюлер, Маргарет Атууд и Елфриде Йелинек, както и музикантите Игор Левит и Волф Бирман.

Последните президентски избори в Беларус през август 2020 г. предизвикаха масови протести срещу манипулирането на резултатите от Лукашенко, който се наложи за шести мандат. 

Оттогава за истински победител се смята лидерът на опозицията Светлана Тихановская, която избяга в изгнание. Тя се кандидатира на мястото на съпруга си, намиращия се в затвора политик Сергей Тихановски. Според творците,  подписали писмото, никой не знае къде е Тихановски в момента и дали все още е жив.

Културните дейци си спомнят и за опозиционната лидерка и политическата съратничка на Светлана Тихановска Мария Колесникова, която претърпя разкъсване на стомаха в затвора през 2022 г.

Твърди се, че след спешна операция в началото на тази година тя е била върната в затворнически лагер. От февруари няма връзка с нея.

Адвокатът Максим Знак, политическият блогър Ихар Лосик, бившият кандидат за президент Виктор Бабарико и десетки други политически затворници също са сред "изчезналите" от режима на Лукашенко, споменати в писмото.

 

Източник: БТА

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.