SKIF

Министерството на образованието ще направи поредните спорни промени – ще удължи учебната година на децата от първи до седми клас включително, стана ясно в петък. Промяната ще влезе в сила още през следващата учебна година. Ще има и нови програми и учебници в първи и в пети клас.

Децата в първи клас ще учат 34 седмици вместо 31, както е сега, тоест вместо на 24 май ще завършват на 15 юни. От втори до четвърти клас също ще завършват на 15 юни вместо на 31 май. От пети до осми клас ще се учи до 30 юни, както най-горния курс. 

"Българчетата имат най-кратките учебни занятия в ЕС, а продължителността на ваканциите влияе на мотивацията на децата и на устойчивостта на техните знания", аргументира се  зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева. Тя напомни и печалното ни представяне на международните изследвания. Просветното министерство не очаквало негативна реакция на идеята, напротив – надявало се, че промените ще минат като  изключителна грижа за децата. Плюсът бил, че няма да има повече уроци, а повече време за преподаване на сегашното количество материал. 

Това, което от министерството премълчават, е, че малките ученици са затрупани от уроци и домашни и реално прекарват целия си ден в седнало положение, което е опасно за здравето им. Децата в Западна Европа наистина имат кратка лятна ваканция от месец и половина, но за сметка на това имат ваканции от по 2 седмици на всеки 40 дни. В началния курс там е забранено да се дават домашни дори през учебната година, камо ли през ваканциите. В България малките ученици имат купища домашни дори за кратката коледна ваканция, която вече се е свила до 6-7 учебни дни. Това води дотам, че учениците се отвращават от училището още в първи клас заради непоносимото натоварване и стрес, на които са подложени.

Министерството премълчава и факта, че в Западна Европа, с която непрекъснато се сравнява, целодневното обучение не е свързано със седене на стол 10 часа. Там децата имат 2 големи междучасия, следобедните занимания са свързани предимно с движение – те имат балет, театър, спорт, а не седят да решават задачи. В коридорите на началните класове в Германия например има дюшеци за търкаляне и скачане, има плюшени играчки, а децата ходят на училище по пантофи. Всяко от тях си има шкафче и вкъщи не се носят никакви учебници и тетрадки. Цялото обучение за малките е превърнато в игра, не се учи история от трети клас, нито патриотарска неразбираема литература, както е у нас, и не се препуска с материала – всеки ден нов урок. 

От следващата година се въвеждат три нови предмета. Технологии и предприемачество ще се учат от първи клас. За учениците от ІХ до  ХІІ клас се въвежда гражданско образование. От трети клас пък ще се учи компютърно моделиране. 

Часовете по музика и изобразително изкуство се увеличават, макар и с малко, и ще се учат до ХІІ клас. Десетокласниците ще учат повече информационни технологии - с половин час повече седмично. Философия ще се учи в осми клас, вместо в ХІ, което е безумна идея, тъй като в осми клас децата още не са съзрели за такъв предмет. 

 

 

 

 

 

Коментари  

+1 #4 eli 30-10-2015 17:35
На остров Майорка, пак в Испания следобед нямат учебни часове, нито пишат домашните си, когато ги оставиш и следобед. Книги през лятото??? Нищо подобно.... Учебници не носят вкъщи, дажу тази година и нямат... В пети клас имат всеки ден час по говорене... Който иска да сподели нещо със съучениците си, а в петък имат и някакъв измислен час личен дневник.... А обяда струва от 5,50 евро до 9 евро....
Цитиране
0 #3 Елена 27-10-2015 20:38
В такъв случай, Испания не е западна Европа ... нито 2 - седмична ваканция на всеки 40 дни, нито са освободени от домашни, следобедните часове са редовни часове - никакви такива игри и скачане. А всяка ваканция имат книги да четене и някои други задачки , които все не успяват да довършат в училище... А! И учебната година започна първата седмица на септември и свършва на 23- ти юни.
Цитиране
0 #2 майка 27-10-2015 18:59
Днес попромениха първоначалния вариант. Увеличават още часовете по български език, вместо да помислят как да го преподават така, че децата с лекота да учат. Колкото повече български, толкова повече неграмотност - това е резултатът от безкрайните реформи. Явно трябва да наемем чужденци, които да изготвят учебните планове!
Цитиране
+2 #1 костадинов 27-10-2015 18:48
Абсолютни некадърници.Какво са им направили децата?Защо да плащат за невежеството на некадърниците от просветното министерство?Не мисля ,че това ще направи децата ни по- умни а по-отвратени, това ще е пагубна грешка.Това ли са проблемите ни?Всички трябва да протестираме срещу това безумно решение лишаващо децата от нормално детство.НЕ СЕ ГАВРЕТЕ С НАЙ-МИЛОТО НИ!!!
Цитиране

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?