СТЕФАНИ ЗОРОВА, "Дневник"

Музикантите от Софийската филхармония са предприели символични стачни действия заради ниските заплати. Те настояват за увеличение на възнагражденията, а ако проблемът не бъде решен, не е изключено и спирането на концерти в знак на протест. Това заяви пред "Дневник" Мартин Илиев, председател на Синдикалната организация на Съюза на българските музикални и танцови дейци в оркестъра.

Музикантите свирят с лентички, организирани са протестни демонстрации с плакати и листовки.

В момента основната заплата в Софийската филхармония за висококвалифицирани музиканти се равнява на около 55% от средната работна заплата в София и 75% от средната заплата за страната, обясни Илиев. В заложените искания е посочена сумата от 2600 лв., която да стане основната заплата за професионален музикант, като това включва оркестрант и артист-хорист. "Ние настояваме конкретните заложени цифри да бъдат за музикантите от художественотворческите състави, но и със съответните преизчисления за останалите длъжности в института", допълни Илиев.

По думите му миналата година към ръководството е отправено официално искане за увеличение на работните заплати до размера на средната работна заплата в София, или 60% увеличение на заплатите. "Директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров пое този ангажимент още в началото на първия си мандат, но въпреки това искането ни не беше постигнато", каза Илиев. През 2022 г. единственото увеличение е направено през август в размер на 10%, което дори не може да покрие ръста от инфлацията, подчерта той.

Музикантите са напомнили за исканията си отново през септември, а оттогава са в стачна готовност, тъй като разговорите с ръководството не са довели до резултат. Илиев поясни, че миналата седмица от организацията са се срещнали с министъра на културата Кръстю Кръстев, който е обещал, че ще бъде назначена проверка по случая.

Директорът на културния институт има правото да се разпорежда с бюджетните средства, да определя числеността на персонала и размера на възнагражденията, каза Илиев.

"Според данни, получени от Министерството на културата, финансовите показатели на института са доста добри. Приходите от продажба на билети са над прогнозните стойности. Ние настояваме с тези средства приоритетно да се обезпечат възнагражденията на служителите, а не да се изплащат авансово хонорари на солисти и оркестранти, за каквото имаме данни от миналата година. В края на 2022 г. авансово са изплатени над 400 хил. лв. за хонорари на солисти и диригенти през тази година", допълни Илиев.

 

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...