Известни писатели се включиха в дебатите, които новината за променените учебни планове по литература предизвика. Най-голямо сред обществото е възмущението, че уводът на „История славянобългарска” отпада от учебниците за VІ клас, независимо, че цялото произведение се учи обстойно в Х клас. Вижте какво написаха авторите в профилите си във „Фейсбук”:

Ивайло Дичев:

Ако не е задължителна, българщината ще умре. Това разбирам от евъргрийна за отпадащите текстове от учебниците.

---

Емилия Дворянова: 

По повод "образователната" шумотевица във „Фейсбук”:

1. Обучението по литература НЕ Е обучение по идентичност, нито обучение по история, а обучение по литература!

2. Св. Паисий Хилендарски НЕ МОЖЕ да се изучава в 6-и клас, защото на децата НЕ БИВА да се дават книги, които не са способни да прочетат и разберат. Това създава отвращение от четенето и никаква "идентичност" не може да възпита. Девети клас е много по-подходящ, защото св. Паисий Хилендарски е интересен от гледна точка на литературата единствено като начало на възрожденския език, а това шестокласникът на може да прозре.

---

Александър Шпатов:

Диагноза: нечетящи хора продължават да се вайкат какво отпадало от програмата. Часовете по литература трябва да те учат на любов към книгите и четенето, а не да са патерица на други предмети. Делото на отец Паисий задължително трябва да се учи, но по история. Няма абсолютно никаква причина да пълним обучението по литература с подобни текстове, докато страхотни и истински важни автори, които могат да запалят учениците за четенето, дори и не биват споменавани.

 Отец Паисий е един от най-великите българи, той дава началото на българското Възраждане все пак, но това не го прави "страхотен и истински важен автор, който може да запали учениците за четенето". По никакъв начин.

 

Коментари  

+1 #1 Мария Николова 27-01-2016 07:08
Моля онези, които най-разпалено се обявяват срещу предвижданата промяна при изучаване на Паисий Хилендарски, да кажат с ръка на сърцето колко страници от неговата история са прочели. Такава промяна би следвало да се направи много отдавна, а не да се скача като агитка и да се скандират лозунги, които мнозина от скачащите не разбират. Обичам да чета, но не съм чела цялата история на Паисий - ето, казах го! Знам повече за нея от историческите анализи, но тръпки ме побиват при мисълта за срещата на днешни 12-13 годишни деца с този сложен текст. Хайде стига ураджийство, да се помъчим да постигнем резултат, а не отмятане на учебен материал.
Цитиране
  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Невъзможността за мирна революция води до неизбежност от насилствена революция.“

Джон Ф. Кенеди, американски президент, роден на 29 май преди 104 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"