Известни писатели се включиха в дебатите, които новината за променените учебни планове по литература предизвика. Най-голямо сред обществото е възмущението, че уводът на „История славянобългарска” отпада от учебниците за VІ клас, независимо, че цялото произведение се учи обстойно в Х клас. Вижте какво написаха авторите в профилите си във „Фейсбук”:

Ивайло Дичев:

Ако не е задължителна, българщината ще умре. Това разбирам от евъргрийна за отпадащите текстове от учебниците.

---

Емилия Дворянова: 

По повод "образователната" шумотевица във „Фейсбук”:

1. Обучението по литература НЕ Е обучение по идентичност, нито обучение по история, а обучение по литература!

2. Св. Паисий Хилендарски НЕ МОЖЕ да се изучава в 6-и клас, защото на децата НЕ БИВА да се дават книги, които не са способни да прочетат и разберат. Това създава отвращение от четенето и никаква "идентичност" не може да възпита. Девети клас е много по-подходящ, защото св. Паисий Хилендарски е интересен от гледна точка на литературата единствено като начало на възрожденския език, а това шестокласникът на може да прозре.

---

Александър Шпатов:

Диагноза: нечетящи хора продължават да се вайкат какво отпадало от програмата. Часовете по литература трябва да те учат на любов към книгите и четенето, а не да са патерица на други предмети. Делото на отец Паисий задължително трябва да се учи, но по история. Няма абсолютно никаква причина да пълним обучението по литература с подобни текстове, докато страхотни и истински важни автори, които могат да запалят учениците за четенето, дори и не биват споменавани.

 Отец Паисий е един от най-великите българи, той дава началото на българското Възраждане все пак, но това не го прави "страхотен и истински важен автор, който може да запали учениците за четенето". По никакъв начин.

 

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.