SKIF

Националният фонд "Култура", който е оглавяван от министър Вежди Рашидов, вчера реши, че ще финансира и фестивални прояви, съобщи пресцентърът на Министерството на културата. За целта се създава нова програма „Фестивали” .

„Мотивите за приетото решение от Управителния съвет са, че е необходимо финансово подпомагане на фестивали в различните видове изкуства, като най-значима форма за контакт и обмяна на опит между творци, за създаване и възпитаване на публика и за развитие на културен туризъм”, гласи единствената информация на въпроса.

Ключовата дума очевидно е „културен туризъм”, което навява на мисълта, че ще се привличат туристи с атракции по никнещите като гъби из страната исторически бутафории. Сега те вероятно ще станат арена на фестивали за привличане на повече публика и съответни постъпления.

Националният фонд „Култура” е организация, управлявана от: Вежди Рашидов, Маргарита Петкова, Дора Христова, Пламен Марков, Захари Каменов, Матей Еленков, Иван Попйорданов, Николай Янакиев, Георги Керезов и Георги Владимиров. Според отчета за 2014 г. фондът е провел 8 конкурса. За финансова подкрепа са кандидатствали 388 проекта, а 205 от тях са получили одобрение за финансово подпомагане в размер на 350 539 лв. Бюджетът му е бил 465 736 лв., като 396 444 лв. от тях са субсидия от министерството.

Фондът финансира проекти в областите – „Мобилност”, „Публики”, „Дебюти”, „Критическа литература”, „Преводи”, „Късометражно кино” и „Целево финансово подпомагане”. Вероятно бюджетът вече ще се разпределя и и по още едно направление - фестивали за културен туризъм. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 122 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.