Фондация "Истина и памет" организира дискусия на тема: „Знание и ценности. (Не)изучаването на тоталитарните режими в българското училище”. Тя ще се състои на 6 юни от 9,30 ч. в столичния „Дом на Европа” (ул. „Раковски“ № 124). 

В дискусията ще се включат историци, кинодокументалисти и експерти, съобщи desebg.com. На базата на оценките форумът ще приеме рамката на факти и събития от периода 1944-1989 г., които следва да бъдат включени в новите учебни програми и учебници. Заключението ще бъде внесено и в Министерството на образованието и науката.

УЧАСТНИЦИТЕ  И ПРОГРАМАТА:

Проф. Евелина Келбечева от Американския университет в България, автор на гражданската петиция за необходимостта от изучаването на комунистическия режим в училище, доц. Лъчезар Стоянов от Нов Български университет, както и други техни колеги от Софийския университет „Св. Климент Охридски” и различни висши учебни заведения в страната.

Доц. Виолета Стойчева от Великотърновският университет „Св. Св. Кирил и Методий“ ще представи във втория панел доклада „Темата за комунизма в образователните практики – сравнителен преглед”.

Лиляна  Друмева, експерт в МОН  ще разгледа необходимостта от нови управленски решения за осъвременяване на учебното съдържание по история и цивилизации.

В третия панел „Силата на документа” ще се дискутират проекти за учебни филми и други визуални форми. Според последните социологически проучвания филмите се нареждат на второ място след училището от източниците, от които младите хора в България черпят информация за тоталитарния комунистически режим.

В този панел са поканени режисьорите Малина Петрова, Атанас Киряков, Евгений Михайлов, Росен Елезов, Стойчо Шишков и др.

За дискусията са поканени министърът на образованието и науката Меглена Кунева и заместникът ѝ Диян Стаматов, които преди няколко месеца приеха гражданската и политическата петиции по този проблем и обещаха промяна в образователната програма.

Поканени са и ръководството и членовете на парламентарната комисия по образованието и науката.

 В събитието ще вземе участие евродепутатът Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП), който през март 2016 г. организира обществено обсъждане на този проблем на конференция в Брюксел.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не свири нищо модно. Времето е скъпо. Трябва да имаме по сто човешки живота, за да се запознаем с всичко хубаво, което съществува на света.“

Роберт Шуман, германски пианист и композитор, роден на 8 юни преди 213 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"