Михаил Вешим, "Стършел"

Имаше такова детско филмче. „Барбароните” бяха едни симпатични дебеланковци, без определена форма. Можеха лесно да се превръщат в автомобил или в диван, в облак или в трамвай. Обтекаемите им размери се меняха според ситуацията. Най-възрастният от фамилията, Татко Барба, служеше като пример за приспособяване на по-малките барбарончета.

Ето това детско филмче показва истинското състояние на прокуратурата. Там работят цяло семейство такива „барбарони”, масивни по размери и заплати, които се преструват на какво ли не за пред обществото, а реален резултат от дейността им няма. Техният началник, типичен Татко Барба, освен обтекаемата си осанка, има и приспособим характер. Готов е да заеме всякаква форма, според случая. Избран при първото управление на Борисов, Главният Татко Барба бе мека възглавница за управляващите. Щом Бойко подаде оставка, Барбата полегна като изтривалка пред детето-чудо Пеевски – помните ли как арестува двама души, които уж организирали убийството на бизнесмена? А помните ли как нареди обиск в офисите на банкера Цветан Василев, което всъщност доведе до бързия фалит на Корпоративната банка?

И сега Татко Барба остана верен на стила си. Докато траеше управлението на Борисов-2, Главният обтекаем прокурор бе заел форма, удобна за правителството. След оставката изведнаж се трансформира в строг обвинител и взе да привиква един по един вече бившите министри и да ги кичи с обвинения. Вдигна голям шум пред медиите с гръмки изявления и интервюта, сякаш залавя важни държавни престъпници – действия типично барбаронски и фарфаронски.

Миналата седмица видяхме най-новият подвиг от приключенията на Татко Барба. Той се срещна със Слави Трифонов и, за да му се хареса, се разля в захаросани славословия. Разтече се като буркан мед в краката на шоумена и зае позицията му. Без да има необходимия брой гласове, неуспелият референдум бе признат от нашия Главен прокурор за действителен, а въпросите му – за задължителни. Абсолютно противоречие със законите в държавата, които един Главен прокурор по задължение трябва да защитава.

Един Главен прокурор може да защити законите и гражданите в една държава, само ако характерът му не е барбаронски–фарфаронски. Истинският Прокурор не е Барба-герой с променлив овал, той думата си не мени според ситуацията и не се превръща лесно ту в мека възглавница, ту в удобна изтривалка.

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...