МИТКО НОВКОВ

Васил Гендов "Трънливият път на българския филм. 1910-1940. Мемоари", Жана Гендова "Това, което се премълчава в историята на българския филм. Спомени 1948", Българска национална филмотека и "Фабер", 2016

Някому ще се стори странно, че предлагам тази книга (всъщност две книги в една) за евентуален коледен подарък или само-подарък, тъй като не е художествена литература - роман, повести, разкази, а е документална проза. Само че, ако ми позволите тази шега, документалната българска проза не е за изпускане :-), от нея много може да се научи и много да се извлече за това кои сме, какви сме и що сме. Да не забравяме: една от най-великите български книги, "Записки по българските въстания", е тъкмо документална проза, такава е също и друга много голяма българска книга - "Житие и страдания грешнаго Софрония". "Строители на съвременна България" на Симеон Радев, "Път през годините" на Константин Константинов, "Бивалици" на Вера Мутафчиева - всички те са книги, включващи се в този жанр, но заедно с това са по-интересни и любопитни от много български (пък и не само български) романи. 

Та в тази връзка двете книги - мемоарите на Васил Гендов, автор и режисьор на първия български игрален филм "Българан е галант", 100 години от чието излъчване отпразнувахме през 2015-а, както и спомените на съпругата му Жана Гендова, са не някакви тясно специализирани четива, те са истинска хроника на българското в една от пистите на неговото културно движение - киното. 

Хрониката наистина е изпълнена с тръни, бодли и препъни-камъни, не мога да не спомена в тази връзка, че всъщност парите за първия български филм са предоставени от младата актриса Жана, тогава все още не пристанала на Васил, - всичките си лични спестявания му предоставя. Тоест за кой ли път у нас се потвърждава максимата, че ако ти се ще да правиш култура, не чакай от държавата, нито от общността - правиш си я за своя сметка и на свой риск. Нямате идея например колко ипотеки и колко кредити теглят двамата, за да теглят каручката на българското кино :-) Или пък прекрасната история за стомната: Гендов се въртял около кабинката на оператора, излъчващ филмите, тогава още неми, оня го видял, дал му празна стомна да я напълни с вода и... И от тази стомна тръгва, казано метафорично, българското кино

А историята с шефа на пожарната Юрий Захарчук, бивш белогвардейски офицер, който - за да участва Пожарната в снимките на "Земята гори", поискал от Гендов 20 000 лева за "пожарникарския фонд", които прибрал без да разпише каквото и да е и дори предупредил режисьора, че не бива да казва на пожарникарите, за да не се "създаде убеждение, че пожарната команда може да се ангажира срещу заплащане" :-). Както заключава Васил Гендов: "Така Захарчук прибра 20 000 лева за "фонда", които бяха по-голямата част от черния договор, който подписах." Да ни напомня тая случка за нещо от днес, а? Това са сладостите на спомените и мемоарите, на т.нар. "документална проза": осъзнаваш, че сякаш едни и същи са пропастите, дебнещи човека не само тук у нас (макар че у нас май го дебнат по-съсредоточено и начесто), но и навсякъде по белия свят :-). 

Така че намерете тази книга, тя не се продава, може би ще успеете да си я набавите било във Филмотеката, било от малкото останали кина, за да установите колко е сладък разказът - е, отчитаме, че и Васил, и Жана са отдали дан на времето, през което са го писали, времето на култа, но това е бял кахър. 

А тъй като не успях да открия в мрежата изображение на томчето, предлагам кадър от филма "Бай Ганю" с режисьор Васил Гендов, в главната роля Стоян Михайлов Попов, по-известен като Чичо Стоян ("Все за нещо ще намери да се начумери" - стихотворението за сърдиткото, толкова прочуто, е негово), за когото могат да се разкажат сума ти още интересни истории, свързани с любовта му към театъра, но... за Чичо Стоян някой друг път.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин