Уникалната Професионалната гимназия по каменообработване във врачанското село Кунино е в критично състояние. Проблемите са от години, а държавата в лицето на Министерството на културата не само не помага, а с нехайството си дори пречи за възраждането му. Директорът на учебното заведения Стефан Стефанов и Илиян Игнатов – училищен настоял, коментираха пред БНР настоящето и бъдещето на създадената през 1921 г. гимназия.
СТЕФАН СТЕФАНОВ: „Възпитаниците на гимназията в момента са 120. Трябва обаче обновяване на базата. Министерството на културата е нашият принципал, на делегиран бюджет сме - бройка ученик - парички, плюс един ученик - плюс парички, минус един ученик - минус парички, т.е. търговия. Само приказки, в пространството всъщност е една търговия! Виждам решение в заинтересоваността на държавата и различни институции, както на сърцати хора, дарители. Слава богу, намерих тази година дарители, които ни направиха една нова столова и един апартамент в общежитието, но това е недостатъчно. Ходенето по мъките с годините действа пагубно, защото е безрезултатно и се крепи единствено на волята и на животоотдаването на тази кауза. Мечтата ми за училището е да стане един храм на съзиданието, по-добър отколкото е бил и дори в разцвета си; да възпитава младото поколение, което идва тук, в дух на съзидателна красота; и да процъфтява, защото наоколо се шири един страшен естетически и духовен упадък и кич. Самата професия- каменоделската, вече е засегната от това и е немислимо като цяло да се изпълни мисията на една школа, която възпитава в духа на истинските ценности, а не на псевдокултурата, която почти унищожи България. Българската нация и култура деградират в момента, с малки изключения, а това си е все пак държавна политика.
Искам да подчертая и да поканя всички млади хора, които имат афинитет към красотата, че извършваме прием за 2017/2018 г. по две специалности- "Скулптура" и "Каменоделство", след завършен седми клас. Приемният изпит по рисуване е на 25 юни в сградата на училището. На родителите мога да кажа, че децата им ще получат една професия с един много рядък сертификат. Професия, която все повече се цени на пазара на труда. След като получат професия при нас децата, реализирайки се, терминът "безработица" липсва."
ИЛИЯН ИГНАТОВ: „След срещата ни с областния управител на Враца, втората стъпка е да направим една изложба на 9 май във фоайето на областната управа. Целта е да популяризираме дейността на училището и да привлечем нови ученици. След това искаме да направим една кръгла маса с представители на бизнеса и на различни държавни институции. Това трябва да стане до средата на юни месец. Редно е държавата да си влезе в ролята, защото училището е държавно, и да помага с каквото може. Защото и да докараме деца, родителите като видят каква е ситуацията, правят кръгом и си заминават. В ситуация като нашата делегираните бюджети не би трябвало да са от значение, а трябва да има квоти. Закрие ли се училището, изчезва цял един отрасъл", коментира председателят на училищното настоятелство Илиян Игнатов.