Отворено писмо

До г-н Боил Банов 

Министър на културата на Р България

Копие До г-н Бойко Борисов 

Министър - председател на Р България

Копие До медиите в Р България

Копие До българските творци и работещите в областта на културата

 

Уважаеми господин министър,

С цялото си уважение и зачитане на правото Ви като човек да изпратите поздравление до когото си искате и по какъвто повод прецените, смятам за нужно да се обърна към Вас с настоящото, тъй като съм силно възмутен от поведението Ви като министър на културата на Р България!

Пиша Ви в качеството си на български академичен музикант трето поколение. Обръщам се към Вас като човек, който уважава достиженията на всеки един професионалист и не на последно място в качеството си на зрител и ценител на културата и изкуството.

Г-н министър, бих искал да ми отговорите на един въпрос: Вие наистина ли нямахте друго средство освен Уикипедия, за да разберете имената на заслужилите български творци, които са родени на 11-ти май и ако ДА, изпратихте ли подобно писмо на г-н Любомир Стойков например, а ако НЕ, кому другиму изпратихте подобно писмо?

Г-н Банов, настоявам да си подадете оставката като министър на културата! 

Отправям това си искане публично, защото с този си акт на неуважение към работата на българските творци Вие показахте ясно отношението си към културата в България и посоката, която ще следвате в предстоящото си управление. 

С този свой акт Вие принизихте ролята на такива писма като акт на уважение към труда и приноса на твореца в развитието на културата. (Поне аз, ако получа такова поздравление от Вас в качеството Ви на министър на културата, ще се почувствам така.)

Без да омаловажавам бизнес постиженията на г-н Кристиан Талев - Криско, и отбелязвайки това, че не дипломата създава култура, смятам, че ние сме от двете страни на отбранителната стена на крепостта Българска култура. Аз вярвам, че с действията си се намирам вътре и я защитавам заедно с много други мои колеги, но той, Кристиан Талев - Криско е извън тази крепост и всячески се опитва да я разруши и той не е единствен!

Г-н Министър, вярвам, че ще разберете тревогата ми, и ако сте загрижен за българската култура и отговорен за действията си, то Вие следва да си подадете оставката незабавно!

Надявам се да вземете правилното решение!

Д-р Мартин Кърнолски

МАРТИН КЪРНОЛСКИ е роден в София и е завършил следните висши учебни заведения:

 - Държавна музикална академия - бакалавър по музикална педагогика;

 - Университет за национално и световно стопанство - магистър по маркетинг;

-  Национална академия за театрално и филмово изкуство - доктор по театрални науки и театрални изкуства с дисертационна тема "Вербално-невербалната комуникация на певецът-артист с публиката".

Провеждал е майсторки класове и уъркшопи в много държави: България, Израел, Русия, Франция, Беларус, Сингапур, Турция, Румъния, Македония, Сърбия, Хърватска, Германия, Италия и други;

Работи и за организацията на много музикални фестивали и конкурси в повече от двадесет държави като изпълнителен продуцент, мениджър по международните контакти, член на жури и др.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...