„Използването на "бръмбарчета" в джобчетата и якичките на децата в яслите и детските градини не е начин за морално възпитание. Така малчуганите се научават, че могат да бъдат доносници и утре ще предадат и майка си, и родината”. Това заяви в ефира на Нова телевизия днес лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева. Тя бе категорична, че повечето възпитатели са обидени от отношението на родителите към тях.

В четвъртък Такева обяви, че учителите са готови да стачкуват, ако превръщащото се в практика подслушване продължи. „Стачката ще бъде 40-дневна и ще я проведем през септември или октомври”, каза тя. "Ще повторим стачката от 2007 г., защото тогава не ни упрекваха, че не сме в класните стаи и че децата не учат, тогава ни упрекваха, че няма кой да им гледа децата.“

"Днес никой не може да си позволи да слага каквито и да е "бръмбарчета" в якичките, в джобчетата или някъде закачени върху дрешките на децата, за да се подслушва българският персонал в образователните институции", обяви синдикалистката ден по-рано на церемонията за връчване на наградите в Националния учителски конкурс "Учител на годината“. 

Изказването й бе провокирано от родителските протести с искане за  поставяне на видеокамери в класните стаи и забавачките с пароли за достъп на родители, за да се контролират случаите на грубо отношение на учители към деца. Според Такева проблемът с агресията и неграмотността в училище се дължи основно на родителите и евентуално – на политиците.

В словото си синдикалистката поиска да се подписва договор между ръководствата на училищата и родителите, за да изпълняват те ангажиментите си, когато децата са в училище и в детската градина.

"Имаме нужда българският учител да се разтовари от ненужната бумащина в училище, която го превърна в администратор“, заяви Такева.

Тя се обърна към учители в залата:

"Имаме изключително добро средно образование и най-развитата образователна предучилищна система, но трябва да се поиска от новото ръководство на МОН да се квалифицират учителите, преподаващи в девети клас за това как да работят по тестовете за международното изследване PISA".

Такева поиска също "да излезе от анонимност всеки, който оценява българските учебници".

"13.8 процента е неграмотността сред младите хора в училищна възраст и за това не е виновен българският учител. За този негативен факт са виновни тези, които не създадоха механизъм за влизането на тези деца в училище и за отговорността, по Конституцията на България, родителите да си изпращат децата на училище".

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз не се снимам редовно в киното… Необходимо е да се общува с хората, да се чете, да се слуша музика – така или иначе да се самозаредя. И само тогава, вероятно, мога да открия потенциала и да предложа нещо ново.“

Даниъл Дей-Луис, британски актьор, роден на 29 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.