Сирийският художник Абдула Ал Омари, който нашумя с това, че нарисува световните политически лидери като бежанци, откри изложба в Дубай, съобщи CNN. 

Рисунките са включени в цикъла „Уязвима серия“. Омари, който има статут на бежанец в Белгия, се опитва да преосмисли собствения си житейски опит.

„Да бъдеш бежанец – това е като тумор в тялото, който не зависи от теб, но той няма къде да отиде до последния ти час. Ето защо ние трябва да се справим с това“, казва художникът. 

Омари се надява, че изобразени по този начин, лицата на политиците биха предизвикали съчувствие. Дали това ще стане зависи от гледната точка на зрителя. 

Най-голям интерес предизвикват портретите на Тръмп, Путин, Меркел и Асад.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...