Тео Ушев, "Фейсбук"

„Културният ми шок от наградите на БГ Радио не беше само от просташките, сексистки и откровено дебилни текстове на новоизлюпените квартални „звезди“, а от факта, че невръстни деца знаеха текстовете наизуст, пееха с идолите си, подрусвайки се, имитирайки ги, под одобрителните погледи на майките си. Агенция за защита на децата? СЕМ? Образователно министерство?

Очевидно чалгата се е пренесла в БГ попмузиката, националните медии, училищата, детските градини… Повсеместно, масово и необратимо. Това, което Хисарският поп, пиленцата и тигрите започнаха, ще довършат Криско, Дриско&Co“.

Поводът за възмущението на режисьора са циничните текстове, отличени на скорошното награждаване.

Венци Мицов от "Хиподил" също се възмути: 

"Наградата за текстописец на Бг Радио тази година спечели автора на този текст:

Искам тризонет с 6 спални , 

Вътре 6 жени скандални 

5 кенефа , 10 плазми.

Всяка по един милион,

Ламбото ми да те дразни,

Да,паркирано е мазно.

Мацката ми да те блазни,

`щото е един милион 

По всичко личи, че темата с кенефите и плазмите е важна за радиото. То е частно, така, че претенции към музикалния му подбор нямам. Имам проблем с името му, което носи информацията, че това, което радиото излъчва, е българската музика. Намирам това за обидно спрямо много български музиканти, които не пеят за тризонети, кенефи и плазми. Може би за това не намират и място в програмата на радиото и в наградите, които то връчва всяка година... И те така... Отивам да си сложа плазма в кенефа, за да съм в тренда."

 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.