Живата легенда на руската рок музика Андрей Макаревич, известен и с активната си гражданска позиция, отново провокира своите сънародници. В публикация във „Фейсбук“ той обясни причината за популярността на Сталин в Русия. 

„Патриотите ся яростни, когато  имената на Хитлер и Сталин  се поставят едно до друго. Либералите повтарят, че германците са се отрекли от наследството на Хитлер и така се прераждат. Русия така и не се отрече от Сталин, това правим. Един малък детайл: Сталин спечели войната, Хитлер я обяви. Е, чисто хипотетично - представете си за момент какво щеше да се случи, ако беше обратното. Как щеше да звучи? Изглежда, че историята, както и природата, нямат нищо общо с морала“, пише музикантът.

Макаревич обяснява, че не се опитва да докаже коя от историческите личности е по-лоша.

„И двете са по-лоши“, казва той.

През септември тази година лидерът на „Машина времени“  разкритикува паметника на оръжейника Михаил Калашников, наричайки го грозен и направен без талант. А през март сподели, че думата „патриотизъм“ го разболява.

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...