Мышка МЫШКОВЕД, "СТЪРШЕЛ"

В свое изказване рус­кият президент Владимир Путин хвърли голяма бомба, ново предизвикателство към света – по-точно новата междуконтинентална балистична ракета „Сармат”. Толкова специална и съвършена, че никаква противоядрена отбрана не я лови. Може да нанесе удар навсякъде по земното кълбо.

Дрънкане на оръжие или обикновено предизборно дрънкане? И от двете по малко…

Двама са световните диктатори, които много обичат да се хвалят с оръжейните си открития – и двамата в Азия. Единият е в Северна Корея… Другият е пак на север, но доста по-близо до нашите граници…

Руската военна мощ светът я вижда по няколко пъти годишно на паради по Червения площад. Един път даже се видя супертанк, който закъса пред стените на Кремъл - двигателят угасна и повече не можа да запали.

А пък ние, българите, знаем и възможностите на „братската” битова техника.

Който е имал руска кола, е наясно как лесно гаснат и трудно палят. Не само москвичите и запорожците навремето, ладите – също. Имал съм нова „Самара” – на първата година всичко в купето се разтрака, после прозорецът спря да се отваря, но затова пък вратата спря да се затваря. За „Самарата” говоря, пък се сещайте за „Сармат”-а…

Гледали сме и телевизорите „Рубин” и „Електрон”, неслучайно на тях пишеше „сделано в СССР” – бяха като „делани” с голяма брадва. Затова вече не ги и поглеждаме – да сте видели в магазин руска марка телевизор, пералня, хладилник, електрическа печка? Познавам един човек, който си купи руски смартфон – с корейски (южно) части. Но и той „сделан” – звъни, когато не те търсят, и мълчи, когато те търсят. Всяко набиране – грешка. Всяка грешка – двойна, при ново набиране. За руския „смарт” телефон говоря, пък сещайте се за „Сармат”-а бомба…

Когато Владимир Путин обяви великото откритие – междуконтиненталната балистична ракета, един зевзек в социалните мрежи даде най-краткия коментар: „А тоалетната хартия кога ще откриете?”…

Между другото, по качество на тоалетната хартия Северна Корея е далеч пред Русия – ако щете, вярвайте - пробвал съм и двете производства. Покрай „Сармат”-а руският несменяем и бъдещ президент направи и друго съобщение – че по време на неговото управление бедните в Русия намалели наполовина. От 40 милиона станали 20…

20 милиона бедни – не звучи гордо за една световна ядрена сила. Дали празните тенджери ще са по-малко, ако по-малко се дрънка оръжие?

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.