МАЯ СТЕФАНОВ, "Дневник"

Точно 202 души, сред които имена като режисьоите Константин Божанов, Димитър Коцев - Шошо, Петър Вълчанов и Иглика Трифонова, са се подписали в отворено писмо по повод неспазването на законите за авторско право в частта му за препредаването на филми на територията на страната. Писмото е изпратено до министъра на културата, премиера, председателя на СЕМ, на комисията по култура и медии към парламента и медиите.

Авторите му твърдят, че исканията на българските филмови автори и продуценти са подкрепени от най-големите филмови студиа в света като Metro-Goldwyn-Mayer, 20th Century Fox, SONY Pictures и Lionsgate.

В писмото с днешна дата, изпратено с бланка на организацията "Филмаутор", която представлява интересите на създателите на филми, аудио-визуални произведения, записи на филми и записи на аудиовизуални произведения, се казва, че България е единствената страна в Европейския съюз, в която от години над 250 кабелни и сателитни оператори осъществяват своя бизнес, без да отчисляват дължимите суми към авторите и продуцентите на филми.

Авторите му настояват те да започнат незабавно да плащат дължимото на създателите на филми и приканват Министерство на културата и СЕМ да заемат категорична позиция за спазването на законовите разпоредби в тази връзка.

Според Закона за авторското право и сродните му права в България и приетите европейски норми препредаването на филми и сериали на територията на страната от кабелни и сателитни оператори следва да става след изричното разрешение от правоносителите и при заплащане на възнаграждение за тях от ползвателите.

В момента, ако една от националните телевизии например излъчи филм, за чийто права е платила на дадена компанията, то кабелните оператори, които препредават същото това съдържание, дължат авторски отчисления за това вторично използване на техните произведения. Въпреки огромните приходи от платена телевизия (според данни на КРС за 2018 г. те надвишават 368 млн.лв., кабелните оператори в страната обаче продължават да не плащат дължимото на авторите и продуцентите на тези произведения.

Поради неспазването на закона и липсата на санкции "хиляди заглавия от цял свят, сред които и филми като "Аватар", "Титаник", "Мисията невъзможна", "Наистина любов" и др. се показват на територията на страната, без за това да се заплащат съответните права за препредаване. Търпението на българските автори и продуценти на филми по темата отдавна е изчерпано, но към техните искания вече се присъединяват и едни от най-големите филмови студиа в света като Metro-Goldwyn-Mayer, 20th Century Fox, SONY Pictures, които в края на август и началото на септември изпратиха серия от предупредителни писма към ФИЛМАУТОР и Министерството на културата", гласи писмото.

Авторите допълват, че това не е първият призив на международната творческа общност въпросът с липсата на плащания за препредаването на филми в България да бъде разрешен.

През април 2018 г. 110 представители от 55 европейски дружества са изпратили до българските институции резолюция, с която се настоява за спешни мерки. Тогава тя е била адресирана до министъра на културата и СЕМ с очакване те да гарантират условия, в които кабелните и сателитните оператори ще осъществяват своята дейност в рамките на закона.

"И до днес препредаващите предприятия в България не плащат за правата на хиляди български и чужди автори и продуценти на филми. A междувременно по официални данни на КРС общият им приход от платена телевизия за 2018 г. надхвърля 368 млн. лв., като нараства спрямо 2017 г. с почти 18%. Справедливо е малка част от тези приходи да отиват за създателите на творческо съдържание, което всъщност задвижва интереса на публиката към услугите на мрежите", твърдят авторите.

През февруари "Филмаутор" и Българска асоциация на кабелните и комуникационните оператори (БАККО) започнаха преговори с цел постигането на споразумение за тарифата, по която да се заплащат правата. За целта от "Филмаутор" изготвиха икономически анализ и сравнение с тарифи, приложими в държави от ЕС с подобно икономическо положение.

Тогава Галя Маринова, председател на УС на БАККО, коментира: "Имаме разбирането, че за труда на авторите трябва да се плаща. Трудностите идват от различията в оценка на двете страни."

Отговорът на Виктор Божинов, режисьор, продуцент и председател на управителния съвет на "Филмаутор", тогава бе, че смисълът на тези плащания за авторски възнаградения е да създават възможности за нови творчески произведения.

Споразумението, което трябваше да е налице до 15 ноември, обаче не бе постигнато, а според "Филмаутор" операторите продължават да са спокойни заради липсата на глоби.

"Сега очакваме държавата в лицето на Министерството на културата да свика комисия, чието решение да бъде финално по темата. Тази ситуация се повтаря от няколко години, но до резултат така и не се стига, което неминуемо ще доведе до санкции."

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...