"Свободна Европа"

Имам ли от "онази" кашлица, или имам "обикновена"? Какво да правя, ако си мисля, че това е COVID-19?

Има три официално оповестени места, на които можете да зададете тези и други въпроси или направо да узнаете отговорите.

Първото е "горещ телефон" на Министерството на здравеопазването - 02 807 87 57. Той работи денонощно, но почти през цялото време дава заето. Линията е една.

Второто място е подробната информация от сайта на Министерството на здравеопазването.

Третото място е телефонът за спешни случаи 112, валиден за целия Европейски съюз, където се приемат обаждания с въпроси за мерките заради коронавируса.

Тук сме обобщили указанията, които са дадени официално и които не са актуализирани от миналата седмица. Те отговарят на въпроса какви стъпки трябва да предприемем, ако установим, че имаме респираторно заболяване.

Обаждане до личния лекар

От националния щаб за коронавируса настояват хората да се свързват с личните си лекари по телефона, за да получат съвет от тях как да действат.

Личният лекар трябва да проведе обстойна анкета с пациента си: бил ли е в рискови дестинации през изминалите две седмици и срещал ли се е с хора, върнали се от най-засегнатите страни. След като установи това, както и какви симптоми има пациентът, личният лекар трябва вземе решение и да даде съвет за домашна терапия.

Освен това общопрактикуващите лекари получават от регионалните здравни инспекции списък с пациенти, поставени под карантина – с ЕГН, имена и други лични данни, чието състояние трябва да следят по телефона. Под карантина са хората, посещавали рискови дестинации.

При съмнения за кооронавирус пациентите не трябва да ходят в кабинетите на общопрактикуващите лекари, за да не разпространяват (евентуалната) зараза. Тъй като симптоматиката на заболяването е идентична с останалите респираторни вируси, препоръчително е при всякакъв вид респираторни заболявания първо обаждане до личния лекар, вместо посещение на кабинета му.

А в извънработно време?

Ако симптомите се развиват извън работното време на джипито или той не отговаря на телефонните позвънявания, пациентът трябва да потърси спешния кабинет, с който работи неговия личен лекар.

Ако състоянието на болния се задържи лошо, той трябва да бъде прегледан. Това се случва в кабинета на личния лекар. Самите джипита съветват хората с респираторни инфекции да посещават кабинетите им с маски, а при липса на такива с шалове или друго предпазно средство пред устата и носа.

Ако пациентът има изявена симптоматика на COVID-19 и личният лекар прецени, че е нужна хоспитализация на пациента, той трябва да се свърже със Спешна помощ.

Спешната помощ

Именно Спешна помощ имат оборудвани със защитни облекла екипи и ако става дума за София, те трябва да закарат пациента до: Военномедицинска академия (ВМА), ако е над 18 годишен; до Инфекциозна болница в София, ако е под 18 годишен; до Белодробната болница в столицата, ако е имал контакт със заразен с COVID-19, но няма симптоми. "Пирогов" и "Александровска" също могат да приемат пациенти за диагностициране и лечение на коронавирус.

В областните градове хоспитализацията се извъшва в инфекциозните отделения.

Ако болен от респираторно заболяване получи задух, затруднено дишане или друго общо влошаване на състоянието (извън температура, уточняват специалистите) в неработно време на личния му лекар, или ако докторът не вдига телефона си – пациентът трябва сам да се обади на Спешна помощ.

Хората, които нямат личен лекар, трябва да се свържат с Регионалната здравна инспекция (РЗИ) на своето населено място.

Къде се правят изследванията?

Пробите за коронавирус се изследват в четири лаборатории: във Военномедицинска академия (ВМА), в Националната референтна лаборатория към Националния център по заразни и паразитни болести, в "Света Марина" - Варна и в УМБАЛ "проф. д-р Ст. Киркович" - Стара Загора. Четирите лаборатории могат да изследват до сто проби дневно. От националния щаб за коронавируса настояват, че COVID-19 не може да бъде установен, ако изследваният няма симптоми.

Междувременно първа българска частна лаборатория предложи т. нар. PCR-тестове за коронавируса, а други очакват да получат бързи тестове до дни. Цената на изследването е 120 лева.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.