НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ, "Фейсбук"

Преди повече от 3 години и половина, в началото на 2017 г., наблюдавайки и замисляйки се над процесите, които протичат в страната ни, аз написах текст.

Този текст е актуален и сега. Нещо повече, той става все по-актуален, доколкото в него се говори за особена порода хора - мракобесите.

Днес ние сме свидетели на брутална проява на мракобесие.

Друга характеристика трудно може да се даде на случващото се.

Ето част от това, което съм написал тогава:

"Изводите ми за ставащото в България са неутешителни и почти безутешни. В държавата ни се случва, ще го повторя и потретя – нещо наистина страшно. В нея на различни нива и в различни разрези, в различни процеси и в различни общности се появяват и умножават неспирно няколко категории страшни хора. Тук ще говоря за една от тези категории. Още не съм им намерил точното им название и затова ги наричам „мракобеси“. Но това название много повече пояснява какви са те, каква е тяхната същност, техният манталитет и менталност; то е обяснително, а ми се ще да намеря по-точно, по-ясно и по-общо название от „мракобеси“ за тази категория страшни хора.

Пояснение: Мракобесие (обскурантизъм) означава реакционност, невежество, ретроградност, назадничавост, затъпяване; враждебно отношение към знанието, просветата, науката, прогреса; насилствено, включително с жестокост и физически репресии, налагане на властова воля, с което се причинява духовна деградация на хората, намиращите се под железния ботуш на притежаващите власт над тях.

Характерното за този тип мракобеси, за всеки мракобес от този тип са следните 10 черти:

1. болезнено его;

2. комплексар;

3. разрушител;

4. парвеню;

5. кариерист (връзкар, уреждач, интригант, вървящ нагоре по гърбове и през трупове);

6. опиянение, че разполага с някаква власт (може да е в семейството, да е над мъничка група дори от 2-3 човека, може да е фирма, може да е училище, може да е университет, може да е институция) и с правото без да съблюдава никакво право да решава човешки съдби;

7. ниска обща култура;

8. нрав на хищник;

9. пълна безкритичност към себе си и липса на съмнение в себе си, в това, че може да не е прав, че може и да греши;

10. непрофесионализъм (дилетантство, любителство, свещена некомпетентна простота) в това, което управлява и за което му е дадена власт."

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.