НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ, "Фейсбук"

Запознах се с интервюто на проф. Знеполски, в което той призовава властта да разгони със сила протестиращите и смята, че наблюдатели на изборите гарантират тяхната, на изборите, честност.

Жалко, че един проникновен изследовател на комунизма говори като перестройчик, превърнал се след личното си и лично перестройство в реакционер!!

Това у нас не е някаква безумна и безидейна протестна стихия, драги ми професоре!

Това е битка на младите хора, които могат да се самоосъществят и навън, срещу откраднатия Преход и похитената държава, срещу некадърността и безочието, срещу цинизма и арогантността, срещу корупцията и безнаказаността, срещу мъртвата хватка, в която е стиснато обществото от вълната, заляла страната - вълната на завзелата властта пяна и плява на късния соц, на аутсайдерите на онова време, на страхливците, изчакали да минат рискованите времена и яхнали безогледно България!

Това е битка между онези, които лишават България от бъдеще и тези, които са бъдещето на България.

Това е битка между Промяната и Застоя.

И една подобна битка може да прерасне във война.

А на война - като на война.

Толкова ми е обидно, че проф. Знеполски говори като същи автор на Юлската концепция на БКП - която беше за нищожни реформи сред морето на идваща с грохот революция...

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.