НИКОЛАЙ МИЛЧЕВ, "Фейсбук"

На 2 септември 2020 година в центъра на София думата е МНОГО:

Много енергия, много болка, много гняв, много надежда. И много хора, и много полиция. И много сблъсъци, и много газ. Много газ.

На 2 септември 2020 триъгълникът на властта в София става Бермудски триъгълник и в него изчезват завинаги илюзии, обещания, лъжи, маски, пагони, партии и човечета, нарекли себе си политици.

На 2 септември 2020 година сградата на бившия Партиен дом е глуха. Много са дебели стените й и главата й е много дебела. Затова в нея се премести Народното събрание – то също е глухо.

На 2 септември 2020 в центъра на София има знамена, младост, плакати с ирония и плакати с небе. Много плакати с ирония и с небе. И хора – много хора и много полиция. И кръв.

Не съм Нострадамус, нито Алена, за да знам какво ще се случи (не че Алена някога е знаела), но все пак – каквото имаше да стане – става. Народът тръгна и прави крачки. И над площада един висок глас се чува:

– Направете още една крачка! Още една крачка! И сега още една!

А в метрото на Сердика ескалаторът за изкачване не работи и хората се редят на опашка и пълзят по стълбите нагоре пеша.

Едно момче обаче – с раница, каска, трикольор и лопата, се затичва по ескалатора, който слиза надолу и за секунди е горе при изхода. И тръгна към площада с каска, трикольор и лопата.

Излезе това момче на изхода, като тичаше по стълби, слизащи надолу.

Това се случва. И още хиляди неща.

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.